İran'ın güneyinde bulunan Kirman eyaletine tatile gelen yurttaşlar ile eski İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin mezarını ziyaret edenler arasında "başörtüsü" nedeniyle kavga çıktığı ve bir kişinin öldüğü iddia edildi. Kirman Kaymakamı Ali Babayi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kavganın şahsi nedenlerle çıktığını, 59 yaşındaki bir kadının kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti.

Kaynak: AA
İran'da başörtüsü nedeniyle çıkan kavgada öldüğü iddia edildi: Kaymakamlık'tan açıklama

İran’ın güneyindeki Kirman eyaletinde, tatile giden İran yurttaşlar ile eski İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin mezarını ziyaret edenler arasında "başörtüsü" nedeniyle kavga çıktığı ve bir kişinin öldüğü iddia edildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Kirman eyaletinde bir kişiye başörtüsünü gerektiği şekilde takmadığı gerekçesiyle yapılan uyarı sonrası çıkan tartışmanın kavgaya dönüştüğü ileri sürüldü.

Kavganın, tatile gelenler ile 3 Ocak 2020'de Irak'ın başkenti Bağdat'ta Uluslararası Havaalanı yakınlarına düzenlenen saldırıda öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin mezarını ziyaret edenler arasında çıktığı aktarıldı.

Paylaşılan görüntülerde iki grup arasında taşlı, yumruklu kavga çıktığı, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu bazı tatilcilerin otobüse sığındığı, kafasına darbe alan bir kişinin ise baygınlık geçirdiği görüldü.

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre Kirman Kaymakamı Ali Babayi konuya ilişkin açıklama yaptı.

Kaymakam Babayi, "Kirman’ın Mahan ilçesinde şahsi nedenlerle çıkan kavgada birkaç kişi yaralandı. Ne yazık ki 59 yaşındaki bir kadın kalp krizi sonucu hayatını kaybetti" dedi.

Babayi, kavgaya katılanların yakalandığını belirterek, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını, kavganın nedenine ilişkin ayrıntıların daha sonra açıklanacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini, 16 Eylül'de yaşamını yitirmişti.

Amini'nin ölümü üzerine başlayan protestolar, ülke geneline yayılmıştı. Protestolarda yüzlerde kişi yaşamını yitirmişti. Ülkede Amini'nin ölümünü protesto eden ve zorunlu kıyafet kuralına karşı çıktığı öne sürülen binlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Söz konusu protestoların sona ermesine rağmen İran'ın birçok bölgesinde kadınlar kamuya açık alanlar, alışveriş merkezleri, kafe, banka, okul ve sokaklarda başörtüsü kullanmamayı sürüdürüyor.

İçişleri Bakanlığı ve Yargı Erki, zorunlu başörtüsü kuralına 'aykırı' davrananlara karşı harekete geçileceğini açıklamış, sokak ve caddelerdeki kameraların başörtüsü denetimleri için kullanılacağını bildirmişti.

Ülkede kişiler arasında zaman zaman "başörtüsünü gerektiği gibi takmama" gerekçesiyle tartışmalar çıkıyor, başörtüsü kuralına uymayanlara hizmet veren işletmeler ise mühürleniyor.

İran’da, başörtüsü kurallarına 'aykırı' şekilde davrananların bindiği araçlar kameralarla tespit edilerek araç sahibine kısa mesajla uyarıda bulunuluyor. Uyarıyı dikkat almayanların arabaları 15 gün süreyle trafikten men ediliyor. Bu süreden sonra olayın tekrarlanması durumunda araca el konulacağı belirtiliyor.