birgün

5° AÇIK

İran'da Mahsa Amini eylemlerine bağlı olarak ilk idam cezası infaz edildi

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin gözaltına alınmasının ardından komaya girerek hayatını kaybetmesiyle başlayan eylemlerle ilgili geçen haftalarda idama mahkum edilen Muhsin Şikari isimli kişinin cezasının infaz edildiği bildirildi.

DÜNYA 08.12.2022 10:21
İran'da Mahsa Amini eylemlerine bağlı olarak ilk idam cezası infaz edildi
Abone Ol google-news

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin saçının bir kısmı gözüktüğü gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından komaya girerek hayatını kaybetmesiyle başlayan eylemlerle ilgili geçen haftalarda idama mahkum edilen Muhsin Şikari'nin cezasının infaz edildiği bildirildi.

AA'nın İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan Haber Ajansı'ndan yaptığı aktarıma göre ekimde başkent Tahran'daki "Settar Han Caddesi'ndeki protestolar sırasında soğuk silahla vatandaşları tehdit ettiği ve bir güvenlik görevlisini yaraladığı" iddiasıyla Devrim Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan Muhsin Şikari adlı gösterici bu sabah idam edildi.

Haberde, idam edilen kişinin, "ateşsiz silah taşımak, yolu kapatmak, araçları durdurmak, güvenliği ihlal etmek, milis güçlerle (Besic) çatışma, bir güvenlik görevlisini yaralama, korku ve dehşet salma gibi eylemlerle devlete karşı savaş açmak" suçlamasıyla 20 Kasım'da idama mahkum edildiği, daha sonra Yüksek Mahkeme tarafından da cezasının onaylandığı kaydedildi.

Muhsin Şikari, İran'da Mahsa Emini protestolarıyla bağlantılı idam edilen ilk gösterici oldu.

Ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden eylemlerle bağlantılı olarak şu ana kadar 11 kişi idama mahkum edilmişti. Devrim Mahkemeleri tarafından verilen idam kararlarının Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor. Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, 6 Aralık'ta yaptığı açıklamada, idama mahkum edilen kişilerden bir kısmının cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceğini belirtmişti.

İran Ceza Kanunu'na göre, "kamu düzenini bozmak, yeryüzünde bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak" gibi suçları işleyenler idam istemiyle yargılanıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol