birgün

9° PARÇALI BULUTLU

İran'da protestolar sürüyor: 1 futbolcu ve 1 gazeteci daha gözaltına alındı

İran'da saçının bir kısmı gözüktüğü gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından komaya girerek hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin ölümüne ilişkin protestolar sürüyor. Protestoların başından bu yana gözaltına alınanların sayısının 2 bini bulduğu tahmin edilirken eski milli futbolcu Hüseyin Mahini ile Amini'nin cenazesiyle ilgili haberi hazırlayan gazeteci Elahe Muhammedi'nin de 'gösterileri kışkırttıkları' gerekçesiyle gözaltına alındıkları duyuruldu.

DÜNYA 30.09.2022 10:44
İran'da protestolar sürüyor: 1 futbolcu ve 1 gazeteci daha gözaltına alındı
Abone Ol google-news

İran'da saçının bir kısmı gözüktüğü gerekçesiyle İrşad Devriyesi olarak bilinen ahlak polisleri tarafından 13 Eylül'de gözaltına alınmasının ardından kötü muamele gördüğü iddialarıyla komaya girerek hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin ölümüne ilişkin protestolarda gözaltına alınan kişi sayısının 2 bini bulduğu tahmin ediliyor.

İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'in haberine göre, önceki günlerde sosyal medya hesaplarından gösterileri teşvik eden paylaşımlar yapan Persepolis takımının ve milli futbol takımının eski oyuncusu Mahini, adli makamların kararıyla tutuklandı.

Öte yandan Mahsa Emini'nin cenaze töreniyle ilgili haberi yayınlayan gazeteci Elahe Muhammedi'nin de tutuklandığı bildirildi. Muhammedi'nin avukatı Muhammed Ali Kamfiruzi, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Hem Mihen gazetesi muhabiri Elahe Muhammedi'nin tutuklandığını duyurdu. Kamfiruzi, Muhammedi'nin, Sakkız şehrine giderek Mahsa Emini'nin cenazesiyle ilgili haberi hazırlayan gazeteci olduğunu aktardı.

20 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Amini'nin 16 Eylül'de hayatını kaybetmesinin ardından 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde gösteriler başlamıştı. İran devlet televizyonu, 24 Eylül'de gayriresmi rakamlara göre, şiddete dönüşen gösteriler sırasında aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Yetkililer henüz gösterilerdeki can kayıplarıyla ilgili kesin bilgileri paylaşmadı.

Olaylar devam ederken güvenlik güçleri, yargının talimatıyla protestolara katılan ve "kamu güvenliğini tehlikeye atan" göstericilere yönelik gözaltı ve tutuklama dalgası başlattı. Bu kapsamda ülke medyasına yansıyan haberlere göre, toplam gözaltı sayısının 2 bini bulduğu tahmin ediliyor.

Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsini Ejei de 26 Eylül'de yaptığı açıklamada, sokağa çıkan herkesin suçlu olmadığını ve yalnızca kamu güvenliğini tehdit eden kişilere karşı yargının harekete geçeceğini söylemişti.

İran'ın merhum Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi de 27 Eylül'de "göstericileri kışkırttığı" gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesine göre, protestoların başlangıcından bu yana 20 gazeteci gözaltına alındı. Emini'nin komada olduğu sırada hastaneye giderek durumunu kamuoyuna duyuran Şark gazetesi çalışanı Nilüfer Hamidi de tutuklandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol