birgün

23° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 22.09.2018 13:29

İran'daki saldırıda en az 24 kişinin öldüğü açıklandı

İran'daki saldırıda en az 24 kişinin öldüğü açıklandı

İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde askeri geçit törenine düzenlenen silahlı saldırıda en az 24 kişi öldü, 53 kişi de yaralandı.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA, Ahvaz'daki saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısının 24'e yaralı sayının ise 53'e yükseldiğini duyurdu.

Haberde, ölenler arasında geçit törenini izlemek için olay yerinde bulunan kadın ve çocukların da olduğu belirtildi.

Olayın yaşandığı Huzistan eyaleti Vali Yardımcısı Ali Hüseyin Hüseynzade, yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğunu, ölü sayısının artabileceğinden endişe edildiği vurguladı.

Locada oturan üst düzey askeri yetkililere ateş

İran devlet televizyonunun haberine göre, geçit törenindeki askerlere ve locada oturan üst düzey askeri yetkililere silahlı bir grup tarafından ateş açıldı. İran devlet televizyonu muhabiri, saldırının geçit törenin başında meydana geldiğini olay sonrası törenin dağıldığını söyledi.

Olayın yaşandığı Huzistan eyaleti Valisi Gulamrıza Şariati, saldırganların askeri üniforma giyerek yetkililerin bulunduğu alanının arkasından ateş açtığını, olayda sivil halktan da yaralı olanların olduğunu söyledi.

İran Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Abulfazl Şikarçi, Ahvaz saldırısını düzenleyen saldırganların tamamıyla etkisiz hale getirildiğini söyledi. Sözcü, dört kişi olan saldırganlardan üçünün öldürüldüğünü, birinin de yakalandığını söyledi.

Ahvaz'daki saldırının sorumluluğunu İran'ın terör örgütü olarak tanımladığı ve ülkede yaşayan Arap kökenlilerden oluşan Al Ahvaziye örgütü üstlendi.

Zarif: Sorumlu terör destekçileri ve ABD'li işverenleri

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ahvaz saldırısına ilişkin Twitter hesabından yayımladığı bir mesajda, "İran, bölgesel terör destekçileri ve ABD'li işverenlerini saldırının sorumlusu olarak görüyor. İran, yurttaşlarının yaşamını savunmak için hızlı ve kararlı bir şekilde tepki verecek" diye uyardı ve ekledi:

"Yabancı bir ülke tarafından eğitilip, silahlandırılan, para alan ve kullanılan teröristler Ahvaz'a saldırdı; çocuklar ve yetişkinler kurbanlar arasında."

Şerif: Suudi Arabistan yönetimi destekliyor

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif de olay sorası yaptığı açıklamada, söz konusu örgütün Suudi Arabistan yönetimi tarafından desteklendiğini savunarak, saldırı olayının ülke genelinde düzenlene geçit törenlerini etkilemek amacıyla gerçekleştirdiğini ifade etti. İran'da bugün 1980'de başlayan Irak-İran savaşının yıldönümü nedeniyle ülkenin birçok kentinde askeri geçit törenleri yapılıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız