birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 07.12.2019 20:24

İran ile ABD arasında mahkum takası yapıldı

İran ile ABD arasında mahkum takası yapıldı

İran ile ABD arasında İsviçre'nin girişimleriyle mahkum takası yapıldı. İki ülkede tutuklu bulunan birer araştırmacı ülkelerine dönüyor.

İran ile ABD arasındaki takas, ABD’de tutuklu bulunan İranlı araştırmacı Mesut Süleymani ile Çin asıllı ABD vatandaşı Xiyue Wang arasında gerçekleşti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif girişimleri nedeniyle İsviçre hükümetine teşekkür etti.

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan, "Üç yıllık tutsaklığın ardından Wang ABD'ye dönüyor" açıklaması yaptı. Trump da İsviçre'ye teşekkür etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, "Washington yurtdışında yanlışlıkla tutulan tüm Amerikalıları özgürlüğüne kavuşturmak için çalışmaya devam edecek" denildi.

Princeton Üniversitesi doktora öğrencisi Wang araştırma için gittiği İran'da 2016'da casusluk suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Kök hücre konusunda çalışan araştırmacı Süleymani ise Ekim 2018'de ABD'ye girişi sırasında Chicago Havaalanı'nda gözaltına alınmıştı. Süleymani, ABD yaptırımlarını delmekle suçlanıyordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız