birgün

26° AÇIK

DÜNYA 21.06.2021 13:56

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Reisi, füze programında geri adım atmayacak

İran'da yeni Cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi, Tahran'ın balistik füze programında pazarlığa gitmeyeceklerini açıkladı.

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Reisi, füze programında geri adım atmayacak

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İran'ıda Ruhani'nin yerine seçilen yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkenin ABD ile diyaloğuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan seçim galibiyetinin ardından bugün bir basın açıklaması yapan yeni Cumhurbaşkanı, gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

'GÖRÜŞMEYE GÖNÜLLÜ DEĞİLİM'

ABD ile ilişkilerde normalleşme ve diyalog ihtimalleri sorulan Reisi; "Balistik füze programımız ve yurtdışındaki askeri birliklere desteğimiz pazarlık konusu değildir" dedi. Biden ile görüşmeye gönüllü olup olmadığı sorulan Cumhurbaşkanı, "Hayır" demekle yetindi.

ABD'nin nükleer anlaşmaya geri dönme isteği, iki ülke arasındaki diğer sorunların da çözüme açılabileceği ihtimalini gündeme getirmişti.

Reisi'nin seçimlerdeki ılımlı rakibi Abdolnasser Hemmati de seçilirse Biden ile görüşme niyetinde olduğunu açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol