birgün

5° AÇIK

İranlı çift 'dans ettikleri' gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

İran'da Azadi Kulesi'nin önünde dans ederken videolarını paylaşan bir çift, 'yolsuzluğu destekleme ve fuhuş' suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

DÜNYA 01.02.2023 13:53
İranlı çift 'dans ettikleri' gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı Fotoğraf: Youtube
Abone Ol google-news

İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Azadi Kulesi'nin önünde dans ederken çekilen videolarını paylaşan bir çift, 'yolsuzluğu destekleme ve fuhuş' suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

The Guardian'ın aktardığına göre, Tahran'da popüler bir Instagram sayfasına sahip olan 21 yaşındaki Astiazh Hakiki ile 22 yaşındaki Emir Muhammed Ahmadi, Kasım 2022'de Azadi Kulesi'nin önünde dans ederken çekilen videolarını paylaştı. Astiazh'ın 'başının açık olması' ve 'kamuya açık alanda dans etmesi' gerekçesiyle eleştirilen videonun yayınlanmasının ardından çift tutuklandı.

Instagram üzerinden Tahran'da çok sayıda takipçisi bulunan çift, "yolsuzluğu ve fuhuşu teşvik etmek" ve "ulusal güvenliği bozmak amacıyla bir araya gelmek" suçlarından 10 yıl hapis cezası aldı.

Çifte ayrıca internet kullanma ve İran dışına çıkma yasağı da getirildi.

Ailelerine yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, çift mahkeme süreci boyunca avukatlarla görüştürülmedi ve kefaletle serbest bırakılmalarını sağlama girişimleri de reddedildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun