Kaynak: AA
Irkçı tezahürata 5 yıl ceza
Fotoğraf: Depo Photos

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Milan’ın Fransız kalecisi Mike Maignan’a ırkçı tezahüratta bulunan bir taraftara 5 yıl statlardan men cezası verildi.

Serie A'nın 21. haftasında oynanan ve konuk Milan'ın ev sahibi Udinese'yi 3-2 yendiği maçın ilk yarısında Milan'ın 28 yaşındaki kalecisi Maignan'a yapılan ırkçılık, ülke gündemindeki yerini koruyor.

İtalyan basınındaki haberlere göre, Udinese tribünlerindeki diğer taraftarların sosyal medyaya koyduğu videolar sayesinde Maignan'a ırkçı hakaretler eden 46 yaşındaki bir kişi belirlenerek 5 yıl statlardan men cezası aldı.

Söz konusu taraftarın, Fransız kaleciye yönelik "Pis zenci" ve "Buu buu" şeklinde yapılan ırkçı tezahürata öncülük ettiği kaydedildi. Irkçı tezahüratlarda bulunan diğer taraftarların tespiti için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

ÖMÜR BOYU CEZA

Udinese kulübü yaptığı açıklamada, söz konusu taraftarın Udinese stadına ömür boyu alınmayacağını bildirdi.

Maignan’ın maruz kaldığı ırkçılık nedeniyle Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Gianni Infantino da yaşanan olaya tepki gösterdi ve sert önlemler alınmasının şart olduğunu vurguladı

İtalya Serie A Lig Yönetimi Başkanı Lorenzo Casini de bu olaya karşı tutumlarının net olduğunu, ırkçılığın ve ayrımcılığın her türlü formunu net ve güçlü şekilde kınadıklarını söyledi.

Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümetinin İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi de ırkçı tezahüratları "menfur" olarak niteleyerek, olayın sorumlularının yaptıklarının hesabını vermesi gerektiğini söyledi.

Meloni'nin aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri (FdI) Partisi'nden ve aynı zamanda Parlamento ile İlişkiler Bakanı Luca Ciriani ise "ülkelerinde ırkçılık alarmı vermeye gerek olmadığını" savunarak, "Birkaç kişinin aptallığını genelleştirmemeliyiz" dedi.

Muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi (M5S) milletvekili Antonio Caso ise "Şimdi futbol dünyası çekingenlik göstermeden bu konuyla yüzleşmeli. Statlardaki ırkçılar için daha sert önlemler olmalı" yorumunu yaptı.

İtalya Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda da bugün yapılan oturumlarda başta muhalefetteki sol partiler olmak üzere Maignan’a destek belirtildi.