birgün

28° AÇIK

SİYASET 09.07.2020 08:25

İş de yok umut da...

İŞKUR’un aylık istatistik bültenine göre, iş arayanların sayısı bir yılda yüzde 22, işe yerleştirilenlerin sayısı ise yüzde 42 geriledi

İş de yok umut da...

Nurcan Gökdemir

COVİD 19 salgını nedeniyle daha da büyüyen istihdam sorunu istatistiklerle de gizlenemez duruma geldi. Türkiye İş Kurumu’nun istatistiklerine göre, Türkiye’de iş ve işçi arayanların da iş bulanların da sayısı geriliyor. Bir yıllık gerileme açık işlerde yüzde 22, işe yerleştirmede ise yüzde 42 oldu.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Haziran ayı istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Haziran ayında İŞKUR aracılığıyla yüzde 65’i erkek, yüzde 35’i kadın olmak üzere 67 bin 832 kişi işe yerleştirildi. Geçen yılın aynı ayında 117 bin 857 kişiyi işe yerleştirebilirken bu yıl aynı anda artan işsizliğe karşın işe yerleştirilenlerin sayısı yüzde 42,4 geriledi. Ocak-Haziran dönemi itibarıyla işe yerleştirilenlerin sayısındaki gerileme ise yüzde 44.2 olarak gerçekleşti.

PATRON ELEMAN ARAMIYOR

İşverenlerden de İŞKUR’a daha az eleman talebi geldi. Geçen ılın aynı döneminde 151 bin 825 olan açık iş, yüzde 22,1’lik düşüş ile geçen ay 118 bin 280’e geriledi. Ocak-Haziran dönemi itibarıyla ise gerileme yüzde 30 oldu.

İŞSİZ DE ARTIK İŞ ARAMIYOR

İŞKUR’a kayıtlı işçilerin sayısı, bağımsız kurumlar ile sendikaların 15-16 milyon dolayında olduğunu tahmin ettiği işsiz sayısının çok gerisinde kaldı. İŞKUR, kayıtlı işsiz sayısını 3 milyon 379 bin 284 olarak açıkladı. 2019’un aynı ayına göre, bu rakamdaki yüzde 23,45’lik gerileme ,açık iş ve işe yerleştirmedeki gerileme ile birlikte düşünüldüğünde işsizlerin artık iş aramaktan ya da İŞKUR aracılığıyla iş bulmaktan umudunu kestiği şeklinde değerlendiriliyor.

BAŞVURU DA DÜŞTÜ

Salgın dolayısıyla kapısındaki işsiz kuyruklarının uzamasına karşın Haziran ayında İŞKUR, bir yıl öncesine kadar yüzde 52,9 oranında daha az başvuru aldı. Geçen yılın aynı ayında 447 bin 9 bireysel görüşme yapılırken geçen ayki görüşme sayısı 210 bin 373’e düştü. Kayıtlı işsizlerin yüzde 34,6’sının 15-24 yaş grubunda olduğu da bildirildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız