İş yeri sahiplerini dolandıran sahte SGK denetçileri yakalandı

03.10.2019 12:22 GÜNCEL

İstanbul'da kendilerini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) görevlisi olarak tanıtıp iş yerlerine giren iki kişi, çok sayıda işletme sahibini dolandıran zanlılar, Bayrampaşa ve Küçükçekmece’de düzenlenen operasyonla yakalandı.


Alınan bilgiye göre, İstanbul'da kendilerini SGK çalışanı olarak tanıtan Necati A. ve Veli Y. adlı dolandırıcılar, çok sayıda iş yerini dolandırdı. Üzerlerinde SGK amblemi bulunan sahte kimlik ve evraklarla iş yerlerine giden dolandırıcılar, iş yeri sahiplerine 'kaçak işçi çalıştırdıkları' yönünde ihbar aldıklarını ve ceza keseceklerini söyleyerek iş yeri sahiplerini ikna etti. Ellerinde bulunan sahte SGK iş yeri denetim formlarını dolduran iki dolandırıcı bu yöntemle çok sayıda işletme sahibini dolandırdı.

Necati A. isimli dolandırıcı bir park içerisindeki kafede yakalanarak gözaltına alındı. A.’nın üzerinde yapılan aramalarda üzerinde “SGK Sosyal Güvenlik Konuları Halkla İlişkiler Gazetesi” ibareli sahte kimlik kartı ele geçirildi. Veli Y. adlı dolandırıcı ise 14 Eylül’de Küçükçekmece’de rutin kimlik kontrolleri sırasında yakalanarak emniyete teslim edildi.

Necati A. adlı dolandırıcı yakalandıktan bir gün sonra sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine konuldu. Veli Y. adlı diğer dolandırıcı ise adli kontrol hükümleri uygulanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İHA