birgün

20° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 31.01.2021 10:27

İşçiler direnişe başladı, Valilik yasakladı!

İşçiler direnişe başladı, Valilik yasakladı!

EMEK SERVİSİ

Gaziantep Valiliği, sendikalı oldukları için tazminatsız işten atılan Güven Boya işçilerinin direnişe başlamasının hemen ardından kentte her türlü eylem ve etkinliği 15 gün süreyle yasakladı.

Güven Boya Fabrikası’nda DİSK Tekstil’de örgütlenen işçilerden dördü Kod 29 ile tazminatsız işten atılmış, işçiler önceki gün fabrika önünde direnişe başlamıştı. Sendikal haklarına saygı duyulmasını talep eden işçiler, vardiya çıkışında basın açıklaması ve oturma eylemi de gerçekleştirmişti. İşçiler fabrika önünde çadır kuracaklarını ve her gün vardiya çıkışında eylem yapacaklarını duyurmuştu.

Gaziantep Valiliği, bu eylemden yalnızca bir gün sonra açıklama yaparak; basın açıklaması, oturma eylemi, çadır kurma da dahil olmak üzere kentteki her türlü eylem ve etkinliğin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

YASAĞI GERİ ÇEKİN

Yasağa tepki gösteren DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, sosyal medya hesabından şu çağrıyı yaptı: “Ne zaman patronların işçilere yaptığı zulme karşı eylem başlatsak hemen yasaklar geliyor. Yasağa rağmen işçileri sokağa atmak serbest; ama işçilerin hakları için sokağa çıkması yasak, öyle mi Antep Valiliği? Yasa-hukuk tanımayan patronların işçilere karşı işlediği bütün suçlara seyirci kalıp, işçilere ve sendikalara hakları için direnmeyi yasaklayan Gaziantep Valiliği’ne sesleniyoruz: Patronlara işçilere daha çok zulmetme ve daha çok suç işleme cesareti veren bu yasağı geri çekin. Valilik makamı, bir avuç sermayedarın çıkarı için bu kentte yaşayan yüz binlerce işçinin, emekçinin demokratik ve anayasal haklarını yasaklama makamı olmamalıdır. Hak ve hukuktan, adaletten, emekten yana olduğunu söyleyen herkese bu karara sessiz kalmama çağrısı yapıyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol