birgün

19° AÇIK

İşçiler katlediliyor!

ÇALIŞMA YAŞAMI 14.05.2022 06:30
İşçiler katlediliyor!
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre bu yıl iş cinayeti sonucu en çok işçi nisan ayında hayatını kaybetti. Buna göre nisanda en az 129, bu yıl ise toplam 479 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Bu yılın ilk dört ayında hayatını kaybeden işçi sayıları şöyle oldu:

Ocak: 120
Şubat: 109
Mart: 121
Nisan: 129

Yılın ilk dört ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin 428 ücretli, 51’i ise çiftçi ve esnaf oldu. Ölen kişilerin sadece 17’si sendikalı işçiydi, 462’nin sendika üyeliği yoktu. Sendikalı işçiler metal, kimya, sağlık, madencilik, taşımacılık ve belediye işkollarında çalışıyordu. İlk dört ayda 14 yaş ve altında 1 çocuk, 15-17 yaş arasında da 7 çocuk hayatını kaybetti.18-64 yaş arasında 409 işçi hayatını kaybederken 65 yaşının üzerindekilerin sayısı ise 33 oldu, 29 işçinin yaşı tespit edilemedi. İşçilerin 28 göçmendi. Rapora göre inşaatlarda 83 işçi öldü, taşımacılık işkolunda 61 işçi hayatını kaybetti. En çok iş cinayeti ise sırasıyla İstanbul, Kocaeli ve İzmir’de yaşandı.

isciler-katlediliyor-1015278-1.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMA

İSİG Meclisi raporda sorunlar ve alınması gereken önlemlere de yer verdi: “Güvencesiz çalışmanın en yoğun olduğu inşaatlarda ve tarımdaki iş cinayetlerinde bir artış meydana geldi. Diğer yandan özellikle metal, maden, enerji ve kimya başta olmak üzere sanayi işkollarında da iş cinayetleri oransal olarak artıyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol