birgün

16° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.09.2021 09:07

İşçinin direnişi ve inadı Rönesans Holding’i yendi

İşçinin direnişi ve inadı Rönesans Holding’i yendi

Emek Servisi

Elazığ ve Malatya’da Rönesans Holding ve taşeron firma TUSEM işbirliğiyle yapılan TOKİ konutları şantiyesinde aylardır maaşlarını alamayan işçiler, İstanbul’da bulunan Piazza AVM önündeki direnişlerinin 6’ncı gününde kazanım elde etti. 57 işçiden 15’inin İnşaat-İş Sendikası öncülüğünde başlatılan direnişte emekçiler, 7 aydır gasp edilen maaşları ve ihbar tazminatlarını almadan geri adım atmayacaklarını belirtti.

Rönesans Holding yetkililerinin, işçilerin maaşlarının, kıdem ve ihbar tazminatlarının ödeneceğini söylediğini aktaran İnşaat-İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Yunus Özgür, “Belgeler şu an içerisinde hazırlanıyor ancak kendilerine ‘İmzalar atılır, paralarımız ödenir öyle buradan ayrılırız’ dedik. Şu an imzaların atılmasını bekliyoruz” dedi. Rönesans Holding yetkililerinin önceki gün kendilerine teklif sunduğunu belirten Özgür, yapılan teklifi kabul etmediklerini kaydetti. “Teklifi kabul etmedik çünkü arkadaşlarımızın alacaklarından 2-3 bin lira kesinti yapmışlar” diye konuşan Özgür “Talep ettiğimiz ücret kabul edilene dek buradan ayrılamayacağımızı söyledik” ifadelerini kullandı.

Teklifi reddettikten sonra Piazza AVM’nin girişinde oturma eylemi yaptıklarını söyleyen Özgür, “Bize yaptığımızın yasadışı olduğunu söylediler. Ancak onlar yasadışı davranıyorsa biz de yasadışı davranacağımızı belirttik” dedi. Direniş sonucunda Rönesans Holding’in geri adım attığını aktaran Özgür son olarak şöyle konuştu: “Şu an direniş alanındayız. Güvenmediğimiz için imzaların atılmasını bekliyoruz, atılana dek burayı terk etmeyeceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol