Google Play Store
App Store

DİSK’in başlattığı ‘Gelirde adalet istiyoruz’ eylemleri dün Birleşik Metal-İş ve Genel-İş sendikalarının örgütlü olduğu işyerlerinde devam etti. İşçiler, “İşçilerin patrondan fazla vergi ödediği bir ülke haline geldik” diyerek isyan etti.

İşçinin patrondan fazla vergi ödemesine isyan

EMEK SERVİSİ

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı sendikaların ‘Gelirde adalet istiyoruz’ talebiyle başlattıkları eylemler dün de devam etti. Birleşik Metal-İş, Genel-İş gibi sendikaların örgütlü olduğu birçok işyerinde işçiler derinleşen gelir eşitsizliğine, alım gücünün yok olmasına ve vergilendirmedeki adaletsizliğe karşı hep bir ağızdan haykırdı.

Eylemlere Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Kocaeli ve Bursa’da Genel-İş’in ise Edirne ve İzmir’de örgütlü olduğu birçok işyerindeki işçiler katıldı.

İşyerlerinde yapılan ortak basın açıklamalarında şöyle dendi: “İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline geldik. Pandemide halk işsizlikle ve geçim zorluklarıyla mücadele ederken bir avuç ayrıcalıklı şirketin vergi borçlarının sıfırlanıyor, İŞKUR ve SGK kaynaklarından şirketlere kıyaklar yapılıyor. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılıyor. İşçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın çok büyük bir çoğunluğu ise adaletsizliklerden bıktı.”

İşçiler, temel gıda ve faturalardan verginin silinmesini, asgari ücretten vergi alınmamasını, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çekilmesini talep ediyor.