birgün

25° AÇIK

İşçiyi ağlatanı güldürmeyiz!

ETF Tekstil’de işçilerin başlattığı direniş sürerken DERİTEKS Tuzla Şube Başkanı Numanoğlu, “İşçi ağlarken onların gülmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

ÇALIŞMA YAŞAMI 05.08.2022 06:30
İşçiyi ağlatanı güldürmeyiz! Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Deniz GÜNGÖR

İstanbul Tuzla’da faaliyet gösteren ETF Tekstil fabrikasında gasp edilen hakları için mücadele yürüten ve kıdem tazminatları ile ikramiyelerini talep eden işçiler, 15 gündür direniyor. Fabrikanın önünde çadır kuran işçilere dayanışma ziyaretleri sürerken onlarca çevik kuvvet de alana yeniden getirildi. İşçiler, DERİTEKS ile yapılacak olan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde fabrikayı kapatma kararı veren işveren Sanem Dikmen’e tepkili. Fabrika içerisindeki malların dışarı çıkmasına izin vermemek için gece gündüz nöbet tutuyor.

Yaşananları değerlendiren DERİTEKS Tuzla Şube Başkanı Hikmet Numanoğlu, “Önceki gün polis zoruyla fabrikanın bahçesinden çıkarıldık. İfademizi almalarının ardından serbest bırakıldık. Ancak fabrikaya geldiğimizde polis otolarının hâlâ orada olduğunu gördük. Sevkiyata hazır malları çıkartmaya çalıştılar. Ancak biz engel olduk. Hakkımızı yedirtmeyiz” dedi.

SÖZLERİNİ TUTMADILAR

DERİTEKS’in fabrikada 7 yıldır örgütlü olduğunu ve 250 üyesi olduğunu aktaran Numanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz sadaka değil hakkımızı istiyoruz. Başta tüm hakların ödeneceği söylendi ama 20 işçi aynı gün çıkarıldığında arkadaşlarımıza yapılan teklifle bize söylenen arasında dağlar kadar fark vardı. Bize ihbar tazminatının olmayacağı, kıdem tazminatının yüzde 50-60’nın ödeneceği ve içeride kalan ikramiyelerin ödenmeyeceği söylendi. İşverene almamız gereken haklarımızın yüzde 60’ını gasp edince bunu kabul edemeyeceğimizi söyledik. İşverenin haklarımızı vermeme çabası sadece ETF işverenine mahsus değil. Sermayenin özü bu… Harcadığı herhangi bir para gözüne batmaz ama işçiye verdiği para batıyor. Direnişi kırmaya çalışmasının anlamı yok. Neredeyse oraya gideceğiz, orada direneceğiz. İşçi ağlarken onların gülmesine izin vermeyeceğiz. Biz işçimizle sırt sırta kol kola mücadele edeceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol