birgün

29° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 21.11.2019 10:13

İşe iade kararı verilen KHK'li hekim Yıldırım'a: İşine dönebilirsin ama 3 büyük şehirde çalışamazsın

İşe iade kararı verilen KHK'li hekim Yıldırım'a: İşine dönebilirsin ama 3 büyük şehirde çalışamazsın

OHAL Komisyonu, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) asistan hekimlik yaparken KHK’yle ihraç edilen Mihriban Yıldırım hakkında işe iade kararı verdi. Ancak Yıldırım çıkarıldığı kurumun yanı sıra Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan bir yükseköğretim kurumuna atanabilecek.

OHAL Komisyonu, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) asistan hekimlik yaparken KHK’yle görevinden ihraç edilen ve daha sonra ByLock kullandığı iddiasıyla yargılandığı davadan beraat eden Mihriban Yıldırım hakkında işe iade kararı verdi.

Ancak Öğretim Elemanları İhraç ve İadelerini Değerlendirme Komisyonu tarafından gönderilen kararda, Yıldırım’ın hekimlik yapamayacağı illerden kurumlara kadar bir dizi sınırlama mevcut.

Karara göre Yıldırım, çıkarıldığı kurumun yanı sıra Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan yükseköğretim kurumlarında da çalışamayacak.

Ayrıca komisyonun verdiği kararda, Yıldırım’ın çalışabileceği kurumlar için “2006 yılından sonra kurulmuş olan yükseköğretim kurumlarına öncelik verileceği” ifadesi yer alıyor.

Yıldırım: “Bize verdikleriyle yetinmeyip elimizden aldıklarını geri alacağız”

Sendika.org'da yer alan habere göre hakkında verilen işe iade kararına ilişkin konuşan Mihriban Yıldırım, OHAL Komisyonu’nun hukuksuzluğa devam ettiğini belirterek, “Komisyon başından beri hukuksuz işliyor, hukuki yollara başvurmamızı engelliyordu” dedi.

OHAL Komisyonu’ndan çıkacak karara bel bağlayıp beklemediklerini, bu hukuksuzluğa karşı mücadeleyi sürdürdüğünün altını çizen Yıldırım, işe iade kararının bir lütuf olmadığını belirterek şöyle devam etti:

1 Eylül 2016’da 627 sayılı KHK ile ihraç edildim. İhraç edildiğimde KTÜ’de psikiyatri asistanıydım. İhraç edildiğimde hakkımda herhangi bir suçlama yoktu, sonrasında “Bylock suçlaması” ile dava açıldı. 1 yıl içinde dava beraatla sonuçlandı. Yani 2 yıldır dosyam OHAL Komisyonu’nda inceleme aşamasındaydı. Komisyon hukuki olarak işe iade davası açmamızın önünde engel. Ben 2 yıldır hakkımdaki asılsız suçlamadan beraat etmiş olmama rağmen komisyon dosyamı bekletti. Şimdi de hakkımda iade kararı vermiş. Bugün YÖK’ten aradılar komisyon kararıyla işe iademin yapıldığını söylediler. Ancak ihraç edildiğim üniversiteye dönemeyeceğimi, 2006 sonrası açılan ve üç büyük şehir dışındaki illeri tercih edebileceğimi belirttiler. Bu süreç içinde psikiyatri eğitimim yarım kalmıştı, bu uygulamayla eğitim hakkı ihlali devam ediyor. Tıpta Uzmanlık Sınavı'na girip aldığım puanla KTÜ Tıp Fakültesi’ni tercih etmiştim, şimdi sınavla kazanılmış hakkımı yine gaspediyorlar.

Ancak iade kararı KHK’lere karşı mücadele için bir kazanımdır. SES ve TTB olarak bu süreçte mücadeleden geri durmadık, OHAL Komisyonu’nun meşru olmadığını dile getirdik. İşe iade kararı bir lütuf ya da komisyonun mağduriyet gidermesi değil. Biz haklıyız, kazanacağız dedik, hakkımız olanı alıyoruz. Bize verdikleriyle yetinmeyip elimizden aldıklarını geri alacağız. İhraç edilen tüm arkadaşlarımız haklarını alana kadar mücadeleye devam.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız