birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

İşgal ettiğiniz kıyılar halkın

Muğla’ya Hizmet Vakfı tarafından Akyaka Orman Kampı’nın ranta açılarak halktan koparılmasına Akyakalılar tepki gösterdi. Bölge halkı yetkililere seslenerek, “Kıyılar halkındır işgali kaldırın” dedi.

ÇEVRE 22.05.2022 06:30
İşgal ettiğiniz kıyılar halkın
Abone Ol google-news

BirGün/EGE

Anayasa ve kıyı kanununa göre halkın kullanımına açık olması gereken koylar ve plajların özelleştirilerek halkın kullanımına kapatılmasına Akyakalılar tepki gösterdi. Özel kişilere kiralanarak halktan koparılan alanlardan biri olan Akyaka Orman Kampı’nda yapılan açıklamada, “Kıyılar halkındır işgali kaldırın” denildi.

MUÇEP Gökova Meclisi Eş Sözcüsü Candan Süsoy, A Tipi Mesire Yeri olan Akyaka Orman Kampı’nın, Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın işletmesine verildiği günden beri her yıl artan boyutlarda kamu yararına aykırı olarak ticarileştirildiğini belirti. “İlk iş olarak 2014 yılında Orman Kampı içerisinde yer alan taş evlerin etrafına tel örgüler çekerek halkın kampın o bölümüne ve kıyıya erişimini engellemeye kalktı. Akyakalıların tepkisi sonunda geri adım atarak koyduğu engeli kaldırmak zorunda kaldı. Ancak, bu kurumun geçen süre içerisinde mesire alanı içerisinde halkın serbest kullanım alanlarını ücretli hale getirerek daraltma girişimleri son bulmadı” dedi.

Piknik yapmak için kullanılan ve hemen önünden denize girilen alanın işgal edildiğini vurgulayan Süsoy, “Bu alan ahşap platformlar ve çitlerle halkın kullanımından koparıldı, şezlonglar konularak kullanımı ücretli hale getirildi. Yetmezmiş gibi şimdi de geri plandaki piknik masaları kaldırılıp tamamen şezlonglarla kaplanarak halkın serbest kullanımına kapatıldı. Bu alanlarda artık para ödemeden serbestçe piknik yapmak, oturabilmek, havlunuzu serip güneşlenebilmek imkânı kalmadı” diye konuştu.

“Kamusal alan yağmasına katılan bir diğer kurum da Muğla’ya Hizmet Vakfı ile anlaşarak mesire alanı içerisinde bir çay bahçesi düzenleyen Ula Belediyesi oldu” diyen Süsoy şu ifadeleri kullandı: “Şirket, kampın işletmesinden kazandığı yetmiyormuş gibi halkın serbest kullanım alanlarına da göz dikerek her santimetrekaresinden rant devşirme gayretine girmiştir. Muğla’ya Hizmet Vakfının sahibinin yasaların ve kamu yararının güvence altına alınmasından sorumlu kurum olan Muğla Valiliği’nin olması durumun vahametini daha da arttırmaktadır. Akyaka Orman Kampında yasaya aykırı ve işletme planına uymayan uygulamalara son verin. Halkın kıyıyı, kıyı şeridini, piknik alanlarını serbest kullanımının önündeki engelleri kaldırın. Akyaka’yı, Gökova’yı talan projelerinden vazgeçin.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol