Yargıtay, Ankara Katliamı’nın sanıklarından Erman Ekici ve Yakup Yıldırım’a verilen cezaları fazla buldu, kararın bozulmasını istedi. Demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin davaya katılma talebi hakkında ise ‘katliamdan zarar görmedikleri’ için buna hakları olmadığı öne sürüldü.

‘IŞİD’ciler ceza almasın’ kararı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, IŞİD tarafından gerçekleştirilen 10 Ekim Ankara Katliamı’nın sanıklarından Erman Ekici ve Yakup Yıldırım’a verilen cezaları fazla buldu. Savcılığın hazırladığı tebliğnamede Ekici’ye fazla ceza tayin edildiği aktarılırken Yıldırım’ın da beraat etmesi istendi.

Tebliğnamede, IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 103 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 2018’de tutuklu 19 sanıktan 9’una çeşitli oranlarda cezalar verildiği hatırlatıldı. Dava avukatlarının eksik ve yetersiz karara ilişkin yaptığı istinaf talebi, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi tarafından reddedildi. Bölge Adliye Mahkemesi’nin bu kararı temyiz edilerek Yargıtay’a taşınmıştı.

HUKUKA AYKIRIYMIŞ!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı tebliğnamede, sanık Erman Ekici’nin daha önce Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan mahkûmiyetine karar verildiği ancak bu kararın Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulduğu hatırlatıldı.

Sanık Ekici’ye yüklenen ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçlarının niteliği itibarıyla aynı eylem nedeniyle karar verilmesinin hukuka aykırı olduğu değerlendirildi. Tebliğnamede, delillerde Yıldırıma’a ilişkin veriye rastlanmadığı için beraatı yerine mahkûmiyetine karar verilmesinin kanuna aykırı olduğu öne sürüldü.

ZARAR GÖRMEMİŞLER

Tebliğnamede, mahkemece katılma talepleri kabul edilen 10 Ekim günü Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nin düzenleyicilerinden TTB, KESK, TMMOB, BTS, BES gibi kurumlar ile CHP, HDP ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin katliamdan zarar görmedikleri gerekçesiyle davaya katılma hakları olmadığı iddia edildi.

İZLENMESİN İSTİYORLAR
Yargıtay’ın tebliğnamesine ilişkin 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu açıklama yaptı. Tebliğnamenin, yargı organlarının katliama olan bakış açısını net biçimde gösterdiği belirtilen açıklamada şunlar denildi: “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 200’e yakın klasörden oluşan dava dosyası üzerinde yaptığı incelemede sonuç olarak yalnızca iki konuya odaklanmıştır: Birincisi mağdurlar bu davayı takip etmesin, ikincisi ise IŞİD’lilere fazla ceza verilmesin! Bu anlamda dosyada incelenmesi ve aydınlatılması gereken pek çok nokta varken savcılığın sadece mağdurların davaya katılmasını ve IŞİD’lilere verilen cezaları dert edinmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” denildi. Tebliğnamenin büyük bir hızla düzenlendiğine dikkat çekilen açıklamada, temyiz dahil tüm taleplerin yok sayıldığı belirtildi.

***

Sultanahmet davasında 328 yıl hapis

Sultanahmet’te 12 Ocak 2016’da IŞİD tarafından düzenlenen, 12 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısına ilişkin davada karar açıklandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Mart’taki duruşmada, tutuklu sanıklar Atala El Hasan El Mayyuf, Fevzi Muhammed Ali, Halil Derviş ve Ahmet El Hasan hakkında, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Haklarında yakalama kararı bulunan sanıklar Rasheed Alabdalah Alagaan, Mohammed Beraa Taskeia ve Luay Taskıah hakkındaki dosyalar ise ayrıldı. Davanın 18 sanığı hakkında da cezalandırılmalarını gerektirecek nitelikte kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle beraat kararı verildi.