birgün

21° AÇIK

IŞİD’e karşı cihatçılarla el ele Cerablus’a girdiler

Ankara günlerdir beklenen Cerablus operasyonunu başlattı. ‘Fırat Kalkanı’ adı verilen harekât sonucu ÖSO bünyesindeki cihatçılar Cerablus’u ele geçirdi

GÜNCEL 25.08.2016 07:39
IŞİD’e karşı cihatçılarla el ele Cerablus’a girdiler
Abone Ol google-news

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

Türkiye, Antep Karkamış’ın karşı tarafındaki Cerablus’un IŞİD’den temizlenmesi ve Demokratik Suriye Güçleri’nin eline geçmemesi için askeri harekât başlattı. Dün 04.00 sularında başlayan harekâta “Fırat Kalkanı” adı verildi. Başbakanlık ve Genel Kurmay’dan yapılan açıklamada çıkarmanın “Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Cerablus bölgesinin IŞİD unsurlarından temizlenmesi amacıyla başlatıldığı” kaydedildi. Operasyona dair konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Ilımlı muhalefeti destekliyoruz” dedi.

Operasyon ilk olarak F-16’ların havadan başlattığı bombardımanla başladı. Sonrasında kara harekâtı başlatıldı. TSK’ye ait tanklar da Karkamış sınırından saat 11:00 civarında Suriye topraklarına girdi. Havadan ve karadan yapılan askeri harekâtı Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yönettiği açıklandı.


‘Bordo bereliler’ de katılıyor
TSK bünyesindeki özel kuvvetler de sınır bölgesinden sızma harekâtıyla Suriye topraklarına girdi. Bordo bereliler, kentin bazı yerlerinde IŞİD’in direncini kırmaya yönelik nokta operasyonlar düzenledi. Zırhlı kepçeler ile açılan barikatlar sonucu oluşturulan koridordan bölgeye giren bordo berelilerin başında Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın olduğu öğrenildi.
İlk etapta 81 hedefe 294 atış yapıldığını açıklayan TSK, operasyona katılan birimleri açıkladı: “Piyade”, “Tank ve Topçu Birlikleri”, “Geçit açan mayın temizleyen istihkam birlikleri”, “Muharebe birlikleri”, “Lojistik destek unsurları”, “Lojistik destek unsurları”, “Hava Kuvvetleri’nin hava ve yer destek unsurları (İHA’lar).”

Binlerce cihatçı sınırdan girdi
TSK birlikleriyle birlikte binlerce cihatçının da Karkamış’tan Cerablus’a girdiği açıklandı. Sınırın Türkiye tarafında yaklaşık bin 500 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi, Cerablus’a girmek için bekliyordu.

TSK birliklerini cihatçılar karşıladı
Sınırı geçen TSK tanklarını cihatçı birlikler karşıladı. Bu kişilerin kollarında yer alan ‘kırmızı’ ve ‘mavi’ bantlar dikkat çekti. ‘Kırmızı’ bantları ÖSO içindeki Arap kökenli cihatçıların, ‘mavi’ bantları ise Türkmen birliklerinin taktığı belirtildi. ÖSO’dan yapılan açıklamada, “Özgür Suriye Ordusu, Cerablus’u özgürleştirmek için harekete geçti” denildi. Akşam saatlerinde ise ÖSO’dan yapılan açıklamada Cerablus’un tamamen ele geçirildiği bildirildi.

Yaralanan cihatçılar tedavi için Antep ve Nizip’te
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin koalisyon güçleri ile birlikte Suriye’nin IŞİD denetimindeki Cerablus kasabasına başlattığı askeri harekatta yaralanan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu cihatçılar tedavi için Antep ve Nizip’e getirildi. Askeri harekatta çıkan çatışmalarda yaralanan cihatçılar Karkamış Sınır Kapısı’ndan ambulanslarla alınarak tedavi için hastanelere kaldırıldı. Antep Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3, Nizip’teki hastanede ise yaklaşık 40 cihatçının acil serviste tedaviye alındığı kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol