birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 27.03.2020 16:56

İskenderpaşa Cemaati'nden tehlikeli namaz çağrısı

Kendilerine İskenderpaşa Cemaati adını veren bir tarikat, cuma namazlarının toplu kılınması gerektiğini ileri sürerek toplum sağlığını tehlikeye düşürecek bir açıklama yaptı. Diyanet'in Beştepe Camisi'nde kıldırdığı namazın da tarikatın çağrısına bire bir uygun olduğu görüldü

İskenderpaşa Cemaati'nden tehlikeli namaz çağrısı

İskenderpaşa Cemaati adı verilen bir grubun lideri Muharrem Nureddin Coşan, yayınladığı bir mesajda cuma namazının sosyal mesafeye dikkat edilerek kılınması gerektiğini söyledi. Toplam 10 dakika sürecek şekilde namazın kılınabileceği söylenen açıklamaya uyulması durumunda toplum sağlığı büyük tehdit altına girecek.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ankara'daki Beştepe Camisi'nde kıldırdığı toplu namazın da İskenderpaşa Cemaati'nin önerileriyle bire bir uyduğu görüldü. Cemaatin açıklamasında yer alan "Devlet yetkililerimizin öneri paketimize gösterdiği ilgiye şimdiden teşekkür ederiz" ifadeleri de dikkat çekti.

iskenderpasa-cemaati-nden-tehlikeli-namaz-cagrisi-707027-1.

Coşan açıklamasına "Cuma namazını inancımızın vazgeçilmez bir ögesi olarak gördüğümüz için, yeni tip koronavirüs ile yapılan mücadele çerçevesinde Müslüman erkeklerin bu önemli ibadeti yerine getirmesi ile ilgili öneri paketi teklifimizi paylaşmak istiyoruz" diyerek başladı.

Koronavirüsün hükümetleri tedbir almaya zorladığını söyleyen Coşan, toplanmaların “gerekli” ve “gereksiz” toplanmalar olmak üzere ikiye ayrıldığını öne sürdü. Coşan, "Halkının %99’u Müslüman olan ülkemizde Cuma Namazı’nın gerekli kategorisinde yer aldığına olan inancımızı ve belirli kısıtlamalarla kılınmasına duyduğumuz ihtiyacı belirtmek istiyoruz," dedi.

Coşan'ın önerileri şöyle:

"Cuma namazı kılmak için açık hava alanları seçilebilir, kullanılacak alan namaz öncesinde ve sonrasında dezenfekte edilebilir, sadece sağlıklı bireylerin katılımını sağlamak amacıyla girişte ateş kontrolü yapılabilir, katılımcı sayısına sınır getirilebilir, tüm katılımcıların maske takması ve tek kullanımlık kağıt seccade kullanması sağlanabilir, saf tutarken kişiler arasında 1,5 metreden de fazla sosyal mesafe korunabilir, Cuma namazının edası 2 rekat farz ve çok kısa bir hutbeyle toplamı azami 10 dakika sürecek şekilde ayarlanabilir.

Sayıları sınırlandırılmış küçük gruplar halinde bile kılınabilecek olan Cuma namazının yasaklanmayıp devlet yetkililerimizin uygun göreceği düzenlemeler getirilerek, uluslararası standartlar tümüyle ve fazlasıyla uygulanarak kılınmasına izin verilmesi, hukukun “ölçülülük” ilkesine de daha uygun olacaktır. Ayrıca tüm dünya Müslümanlarına da ihtiyaç duydukları çözüm yolunu gösterecek, ışık tutacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlık; insanın biyolojik, psikolojik ve sosyal olarak iyi olma halidir. Cuma namazının bu şekilde yüksek tedbir standartları altında eda edilmesi, psikolojik ve sosyal iyilik halini artırarak yeni tip koronavirüs ile biyolojik mücadeleye de olumlu katkı sağlayacaktır.

Devlet yetkililerimizin öneri paketimize gösterdiği ilgiye şimdiden teşekkür eder, konuyla ilgili her türlü iletişim ve işbirliğine hazır olduğumuzu bildiririz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız