Gazeteci İsmail Saymaz'ın konuştuğu HDP'li üst düzey bir yönetici, Selahattin Demirtaş'ın aday olma talebinin HDP Genel Merkezi'ne ulaşmadığını söyledi.

İsmail Saymaz'a konuşan HDP'li yönetici: Demirtaş'ın adaylık talebi genel merkeze ulaşmadı
Fotoğraf: MA

HDP'li üst düzey bir yönetici, Selahattin Demirtaş'ın "Aday olmak istiyorum" talebinin HDP Genel Merkezi'ne ulaşmadığını söyledi. 

Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü'de kaleme aldığı yazısında HDP'li üst düzey bir yönetici ile olan görüşmesini aktardı.

Saymaz'ın görüştüğü HDP'li isim "Selahattin'in “Aday olmak istiyorum” talebi asla olmadı, genel merkezimize ulaşmadı. Tam tersine basına mülakatlar vererek, “Hukuki durumum sebebiyle seçeneklerden biri değilim” dedi. Hatta partimiz aday havuz oluştururken, Selahattin başkanı başa koymuştu" ifadelerini kullandı.

İsmail Saymaz'ın HDP'li üst düzey yönetici ile yaptığı görüşmeden öne çıkanlar şu şekilde:

Demirtaş'ın aktif politikadan çekilme çağrısı ne anlama geliyor?

Kendisi cezaevinde. Resmi bir görevi yok. Değerlendirmelerle katkısı oluyor, kamuoyuna mesaj veriyordu. Bu mesajlarının bir süre azalacağını kastediyor. HDP'den istifası söz konusu değil.

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın faydası olmadığını söylüyor.

Doğru diyemeyiz. İttifak TİP'ten ibaret değil. 

Demirtaş'ın adaylık başvurusu neden reddedildi?

Selahattin'in “Aday olmak istiyorum” talebi asla olmadı, genel merkezimize ulaşmadı. Tam tersine basına mülakatlar vererek, “Hukuki durumum sebebiyle seçeneklerden biri değilim” dedi. Hatta partimiz aday havuz oluştururken, Selahattin başkanı başa koymuştu. Hukuki durumunu avukatları da kendisi de biliyor. Denklemde yer almadığına, kadın cumhurbaşkanı adayının etkili olacağına dair bizlere notu ulaştı ve partide bu notu mevcut.

Demirtaş'ın gönderdiği not mu?

Evet. 

“Aday olayım” diye bir notu yok yani. 

Hayır, asla. Ulaşmışsa da parti kurullarına ulaşmamıştır. Çünkü onunla iletişim kuran mekanizmaya gelen bilgileri esas almışız.

Ama siz onu aday havuzuna koydunuz.

Listenin başında geliyordu. Kendisi kadın aday önerdi. Gülten (Kışanak) hanımın olabileceğini ima etti. Bunu kendisi de iletişimde olan mekanizma da çok iyi biliyor. 

Niye bugün böyle diyor?

 Kendi değerlendirmesi midir, yorum mudur, yanlış anlama mıdır, bilmiyoruz. Cezaevidir, gidip gelen bol, ama parti mekanizmalarına böyle bir talebi ulaşmadı.

Kışanak'ı aday olarak düşünüyordunuz. Niye vazgeçtiniz?

Erdoğan'ın ilk turda gitmesinin birinci yolu aday çıkarmamaktı. Bu birinci neden. İkincisi, Demirtaş'ın 2018'deki adaylık deneyiminden yola çıkarak, ikinci turu hedeflemeyen adaya rağbet yoktu. O zaman 3-4 puan düşük almıştık. Birinci turda Erdoğan'ın psikolojik üstünlük kazanıp yarışı bitireceği, bundan HDP'nin sorumlu tutulacağı kaygısı taşındı. Bir riskti aday çıkarmak. Ama çıkarmamak da riskliydi. Riskler analiz edildi. Daha az riskli seçenek tercih edildi.