birgün

14° AÇIK

İsmailağa cemaatinden 'post kavgası' açıklaması

İsmailağa Cemaati, cemaat içinde 'post kavgası' başladığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Cemaatin birlik içinde olduğunun öne sürüldüğü açıklamada, "Cemaatimizin kıymetli hocalarını zan altında bırakan açıklamalarda bulunarak cemaatimiz içinde post kavgası varmış havası estirilmesi bizi son derece üzmüştür" ifadelerine yer verildi.

GÜNCEL 20.07.2022 09:45
İsmailağa cemaatinden 'post kavgası' açıklaması
Abone Ol google-news

İsmailağa cemaati, 'İsmailağa İstişare Heyeti' imzasıyla liderleri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun ölümünün ardından başlayan tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamada cemaat içinde bir ayrılık olmadığı öne sürülürken, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yeğeni Saadeddin Ustaosmanoğlu'nun 'Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'yü 'kaset' iddialarıyla tehdit etmesine tepki gösterildi.

'SAADEDDİN USTAOSMANOĞLU'NUN CEMAAT ADINA AÇIKLAMA YAPMA YETKİSİ YOKTUR'

Ustaosmanoğlu’nun sözlerine değinilen açıklamada "Cemaatimizin birlik ve beraberlik içinde olduğu bir zamanda, cemaatimizin kıymetli hocalarını zan altında bırakan açıklamalarda bulunarak cemaatimiz içinde post kavgası varmış havası estirilmesi bizi son derece üzmüştür. Nitekim iddialarda adı geçen Cübbeli Ahmet Hocamız da ittifak hususunda görüşlerini İsmailağa İstişare Heyetimiz ile görüşmesinde dile getirmiş ve sohbetinde kamuoyuyla paylaşmıştır" ifadeleri yer aldı.

Saadeddin Ustaosmanoğlu’nun 'soyadı birlikteliğinden' hareketle cemaatle ilişkilendirmeye yönelik ısrarlı açıklamaların reddedildiği vurgulanan açıklama "Mezkûr şahsın Ustaosmanoğlu ailesi yahut cemaatimiz adına açıklama yapma gibi bir yetkisi yoktur" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Basın ve internet yoluyla yayılıp gündemi meşgul ettiği görülen, cemaatimizin birlik ve beraberlik içinde olduğu bu zamanda tefrika varmış gibi gösterilen birtakım iddialar sebebiyle açıklama yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Cemaatimizin birlik ve beraberlik içinde olduğu bir zamanda, cemaatimizin kıymetli hocalarını zan altında bırakan açıklamalarda bulunarak cemaatimiz içinde post kavgası varmış havası estirilmesi bizi son derece üzmüştür. Nitekim iddialarda adı geçen Cübbeli Ahmet Hocamız da ittifak hususunda görüşlerini İsmailağa İstişare Heyetimiz ile görüşmesinde dile getirmiş ve sohbetinde kamuoyuyla paylaşmıştır.

Söz konusu tartışmalarda adı geçen Saadeddin Ustaosmanoğlu’nun akrabalıktan mütevellit soyadı birlikteliğinden hareketle konuyu cemaatimizle ilişkilendirmeye yönelik ısrarlı açıklamaların hak ve hakikatle bir ilgisi olmadığı gibi, mezkûr şahsın Ustaosmanoğlu ailesi yahut cemaatimiz adına açıklama yapma gibi bir yetkisi yoktur.

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı’mızın internet sitesi ve resmî sosyal medya hesapları dışında yapılan açıklamalara asla itibar edilmemesi gerektiğini tekrar hatırlatır, cemaatimizin birlik ve beraberliğini ilâ yevmi’l-kıyâm muhafaza buyurmasını Cenâb-ı Hak’tan niyâz ederiz."

NE OLMUŞTU?

İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesinde 'Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün cenazeye su dökmesi izin verilmemiş, ardından Ustaosmanoğlu'nun yeğeni Saadeddin Ustaosmanoğlu Ünlü hakkında 'kaset' iddiasını ortaya atmıştı.

Saadeddin Ustaosmanoğlu, 'Cübbeli Ahmet'e yönelik "Erkeksen şeyhliğini ilan et. Çok meraklısın çünkü. İlan et de kasetlerini patlatalım. Hadi buyur" demişti.

Saadeddin Ustaosmanoğlu'nun iddialarına gazeteci İsmail Saymaz'a konuşarak yanıt veren Ünlü, "Kasetleri yayınlamayan melundur" ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol