İspanya'da Başbakan Rajoy'un hükümeti düşebilir

01.06.2018 10:40 DÜNYA
İspanya'da Başbakan Mariano Rajoy önderliğindeki hükümetin düşme ihtimali ortaya çıktı. Cuma günü yapılacak oylamada hükümet hakkında verilen güvenoyu önergesi mutlak çoğunluğa ulaşırsa Rajoy koltuğundan olacak

İspanya'da Başbakan Mariano Rajoy önderliğindeki hükümetin düşme ihtimali ülkeyi siyasi bir kaosun eşiğine getirdi.

Cuma günü yapılacak oylamada Madrid hükümeti hakkında verilen güvenoyu önergesi mutlak çoğunluğa ulaşırsa Rajoy koltuğundan olacak.

Euronews'ün haberine göre, ana muhalefet partisi Sosyalist İşçi Partisi'nin verdiği gensoru önergesine altı parti destek veriyor. Perşembe günü Bask Milliyetçi Partisi'nin de önergeye destek vereceğini açıklamasıyla, gensorunun kabul edilmesi neredeyse kesinleşti.

350 üyeli meclisten en az 176 güvensizlik oyu çıkması, iktidarın devrilebilmesi için yeterli olacak.

SEÇİM KAMPANYALARI İÇİN RÜŞVET İDDİASI

Ülkede iktidar değişikliğine neden olabilecek siyasi gerilim kamuoyunda "Gürtel olayı" olarak bilinen ve bazı PP üyelerinin 1990 ve 2000'li yıllarda rüşvet alarak seçim kampanyalarını finanse etmekle suçlandığı davanın 24 Mayıs'ta karara bağlanmasıyla başladı.

Mahkeme, PP'nin 1987 ve 2010 yılları arasında mali işler müdürlüğü yapan Luis Barcenas'ın da aralarında olduğu bazı üst düzey yetkililer ile işadamlarından oluşan 29 kişiye yolsuzluk suçlamasıyla toplamda 351 yıl hapis cezası vermişti.

Mahkeme, kararında partinin yıllarca rüşvete bulaştığını gösteren deliller bulunduğu ve Başbakan Rajoy'un da şahitliğinin sorgulanması gerektiği belirtilmişti.

Ana muhalefet partisi PSOE, bunun üzerine hükümet hakkında gensoru vermiş ve Rajoy'u istifaya çağırmıştı.

Oylamada sosyalistlerin, hükümeti düşürebilmek için mutlak çoğunluk olan 176 oya ulaşması gerekiyordu. Sol partilerden Podemos önergeye destek verse de sağ çizgide yer alan Ciudadanos (Vatandaşlar) gensoruya karşı çıkarak erken seçime gidilmesi çağrısı yapmıştı.