birgün

25° AÇIK

İspanya'da kadınlara regl izni geliyor: Ayda 3, gerekirse 5 gün

İspanya kadınlara her ay 3-5 gün adet izni getirecek yasa hazırlığında.

DÜNYA 12.05.2022 22:50
İspanya'da kadınlara regl izni geliyor: Ayda 3, gerekirse 5 gün
Abone Ol google-news

İspanya, önümüzdeki hafta açıklanacak yeni yasa teklifi ile kadınların her ay iş yerinden birkaç gün "adet izni" almasına izin veren ilk Batılı ülke olmaya hazırlanıyor.

euronews'ten Sertaç Aktan'ın haberine göre tasarı, İspanyol hükümetinin, ayrıntıları yakında açıklanması beklenen üreme sağlığı ve kürtaj haklarıyla ilgili daha geniş bir yasa tasarısının parçası olarak hazırlandı.

El Pais gazetesine göre, önerilen yasa şiddetli adet sancıları çeken kadınlar için her ay en az üç izin günü imkanı sağlayacak.

Gazete, şiddetli kramplar, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayeti olan, sakatlık dönemleri olan kadınlar için bu "tıbbi olarak denetlenen iznin" beş güne kadar uzatılabileceğini bildirdi.

İspanya Eşitlik ve Cinsiyete Dayalı Şiddetten Sorumlu Devlet Bakanı Ángela Rodríguez bir röportajında, "Sorun tıbbi olarak çözülemediğinde, bu konuyla bağlantılı olarak geçici bir 'iş göremezlik raporu' olması gerektiğinin çok mantıklı olduğunu düşünüyoruz." dedi ve ekledi:

"Ağrılı bir dönemin ne olduğunu netleştirmek önemli, hafif bir rahatsızlıktan değil, ishal, şiddetli baş ağrısı, ateş gibi ciddi semptomlardan bahsediyoruz.”

Yasa tasarısı ayrıca mağazalardaki kadın hijyen ürünleri üzerindeki KDV'yi de düşürecek ve ürünlerin okullarda ve eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak sunulmasına imkan sağlayacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol