birgün

10° PARÇALI BULUTLU

İspanya hükümeti, 'zenginlere' ek vergi artışı getirecek

İspanya'da hükümet büyük servetleri olanlar için geçici vergi artışı getirecek. Ülkede serveti 3 milyon Euro'nun üzerinde 23 bin zengini etkileyeceği belirtilen vergi artışından hükümet, gelecek iki yılda 1,5 milyar Euro'luk ek gelir sağlamayı planlıyor. Ülkede, yıllık geliri 21 bin Euro'nun altında olanlara ise vergi indirimi yapılacak.

AVRUPA 29.09.2022 15:59
İspanya hükümeti, 'zenginlere' ek vergi artışı getirecek
Abone Ol google-news

İspanya'da sol koalisyon hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu ekonomik sorunlarla mücadele kapsamında 2023-2024 yıllarını kapsayacak şekilde büyük servetleri olanlar için geçici olarak vergi artışı getirileceğini duyurdu.

Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, düzenlediği basın toplantısında, düşük gelirliler ve serbest meslek sahipleri için kişisel gelir vergisinde indirim, yüksek gelirliler ve büyük servetleri olanlar için de "Büyük Servetler Dayanışma Vergisi" adıyla ek bir vergi getirilmesini öngören mali önlemler paketini açıkladı.

VERGİ ARTIŞI NASIL OLACAK?

Ülkede serveti 3 milyon Euro'nun üzerinde olan 23 bin kişiyi etkileyeceği belirtilen vergi artışından hükümet, gelecek iki yılda 1,5 milyar Euro'luk ek gelir sağlamayı planlıyor.

Verilen bilgiye göre vergi artışları, serveti 3 ile 5 milyon Euro aralığındakilerde yüzde 1,7, 5 ile 10 milyon Euro arasındakilerde yüzde 2,1 ve 10 milyon Euro'nun üzerindekilerde yüzde 3,5 olarak belirlenecek.

Diğer yandan gelir vergisi oranları yıllık geliri 200 bin Euro'nun üzerinde olanlarda yüzde 26'dan 27'ye, 300 bin Euro'nun üzerinde olanlarda yüzde 28'e çıkarılacak.

DÜŞÜK GELİRLİLER İÇİN VERGİ İNDİRİMİ YAPILACAK

Montero, mali önlemler kapsamında yıllık geliri 21 bin Euro'nun altında olanlara ise vergi indirimi getirileceğini bildirdi.

Hükümet, düşük gelirliler için getirilecek vergi indiriminin ülkedeki işçilerin yüzde 50'sini kapsayacağını öngörüyor.

"Yılda 18 bin Euro kazanan bir işçi yeni vergileme ile 746 Euro tasarruf edecek" şeklinde örnek veren İspanyol Bakan, "Mali konularda daha adil bir sisteme ihtiyacımız var. Orta sınıf ve işçiyi en iyi savunma yolu kamu hizmetlerini güçlendirmektir. En kötü tehdit ise sosyal eşitsizlik yaratmaktır" yorumunu yaptı.

Hükümet, mali önlem paketi ile 2023-2024'te toplam 3 milyar 144 milyon Euro vergi toplayacağını açıkladı.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun