İspanya meclisi, Katolik Kilisesi'nin çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarını soruşturmak için araştırma komisyonu kurulması yönünde ilk adımı attı.

İspanya, Katolik Kilisesi'ndeki çocuk istismarlarını araştırıyor

İspanya'da Katolik Kilisesi'nde çocuklara yönelik cinsel istismar iddiaları araştırılmaya başlandı. Ülkedeki 17 özerk yönetimin en küçüklerinden biri olan kuzeydeki Navarra'da yayımlanan araştırmada, cinsel istismara uğramış 52 kişinin ve bunu yaptığı iddia edilen kilise bünyesinde çalışan 31 kişi tespit edildi.

Navarra Devlet Üniversitesi (UPNA) tarafından yayımlanan raporda söz konusu cinsel istismarların 12 belediyede, Kilise'ye ait 17 eğitim kurumunda işlendiği kaydedildi.

BUZ DAĞININ GÖRÜNEN KISMI

Cinsel istismarların aralarında din öğretmenleri, rahip, sağlık ve yemekhane görevlileri ile okul bekçisinin de olduğu 31 kişi tarafından yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

"Bu sadece buzdağının görünen kısmı" değerlendirmesini yapan UPNA, araştırmalarına başlamalarından kısa süre sonra çok sayıda şikayet aldıklarını, şu anda 7 yeni başvurunun da incelendiğini duyurdu.

Navarra özerk yönetim hükümetinin Adalet Bakanı Eduardo Santos, Katolik Kilisesi'ne bağlı kurumlarda cinsel istismara uğrayan mağdurlarla ilgili tam ve kapsamlı bir raporun özerk parlamentoya sunulacağını ve adaletin sağlanması için gerekli girişimleri yapacaklarını söyledi.

PARLAMENTO'DA KOMİSYON

Katolik Kilisesi'nde çocuklara yönelik istismar iddialarının araştırılması için İspanyol Meclisinde de bir komisyon kurulması öngörülüyor. El Pais gazetesi geçen aylarda yayımladığı kapsamlı araştırmada istismarlarla ilgili İspanya'da 251'i yeni olmak üzere toplam 1237 mağdurun olduğunu belirtip, elindeki araştırma sonucunu Vatikan'a ve İspanya'daki Piskoposlar Konferansı'na sunmuştu.

Avrupa'nın farklı ülkelerinde bu konu gündeme gelirken, Portekiz'de Kilisede Çocuk İstismarı Araştırmaları Bağımsız Komitesi dün yaptığı açıklamada, çalışmalarının ilk bir ayında, 1933 ile 2006 yılları arasında doğmuş ve Katolik Kilisesi'nde cinsel istismara uğradığını söyleyenlerden toplam 214 başvuru aldığını duyurmuştu.

AA