birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 10.10.2020 21:49

İsrail’deki Covid-19 vakalarında aşırı tutucu cemaatlerin etkisi büyük

İsrail’deki Covid-19 vakalarında aşırı tutucu cemaatlerin etkisi büyük

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İsrail Sağlık Bakanlığının verilerine göre, aşırı tutucu İsrailliler ülkedeki toplam koronavirüs vakaları içinde çok büyük bir oran teşkil ediyor. Aşırı Ortodoks oldukları bilinen Haredi Yahudilerin yaşadığı kasabalarda yapılan testlerin yüzde 25’inin pozitif olduğu bildirilirken, bu oran tüm ülke çapında yüzde 7,4 olarak gösteriliyor.

Times of Israel’in Channel 12’den aktardığına göre, Weizmann Bilim Enstitüsünden Eran Segal, “şu anki bulaşmalarının yüzde 46’sının aşırı Ortodoks cemaatlerden” kaynaklandığını belirtiyor. Aşırı tutucu Yahudiler ise İsrail’deki toplam nüfusun yüzde 12’sine tekabül ediyor.

Buna ek olarak, Sağlık Bakanlığının virüs merkezi olarak gösterdiği yerlerin yüzde 60’tan daha fazlasının tutucu Haredi yerleşimler olduğu belirtiliyor.

İsrail’de Cuma günü yapılan 24 bin 727 testten 1749’unun pozitif bulunduğu belirtildi. Ülkedeki toplam vaka sayısı 287 bin 858 iken, bunların 60 bin 722’sinin aktif vaka olduğu açıklanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol