İsrail yönetimi, sağlık çalışanlarının aşılanması için Filistin'e 5 bin doz yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı göndereceğini duyurdu.

İsrail'den Filistin'e 5 bin doz koronavirüs aşısı


İsrail, sağlık çalışanlarının aşılanması için Filistin'e 5 bin doz Covid-19 aşısı verecek.

Savunma Bakanı Benny Gantz'ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, 5 bin doz Covid-19 aşısının Filistin'e gönderilmesinin onaylandığını belirtirken, teslimatın ne zaman yapılacağına ilişkin ise bilgi verilmedi.

Bu, İsrail'den Filistin topraklarına yapılacak ilk Covid-19 aşısı teslimatı olacak.

Birçok uluslararası kuruluş, kendi yurttaşlarını hızla aşılayan İsrail'e işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinliler için aşı temin etmesi çağrısı yapmıştı.

Uluslararası Af Örgütü, 6 Ocak'ta İsrail yönetimine Cenevre Sözleşmesini de hatırlatarak Covid-19 aşılarının Batı Şeria ile Gazze Şeridi'nde yaşayan yaklaşık 5 milyon Filistinliye "adil ve eşit bir biçimde dağıtılması" çağrısında bulunmuştu. Örgüt, aksi takdirde Tel Aviv'in bu sözleşmenin ilgili maddelerini ihlal etmiş olacağına dikkati çekmişti.

İsrail ise işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinliler için Covid-19 aşısı temininden sorumlu olmadığını iddia etmiş, Filistin yönetiminden de bu yönde talep gelmediğini ileri sürmüştü.