Filistin Sağlık Bakanlığı Tıbbi Görüntüleme Birimi Müdürü İbrahim Abbas, İsrail’in ablukada tuttuğu Gazze’ye birkaç aydır tıbbi cihaz girişini engellediğini söyledi. Abbas, bu durumun yüzlerce hastayı hayati tehlikeyle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

İsrail, Gazze’de tıbbi cihazların girişini engelliyor: Yüzlerce insanın hayatı tehlikede
Fotoğraf: AA

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Tıbbi Görüntüleme Birimi Müdürü İbrahim Abbas, İsrail'in birkaç aydır, görüntüleme ve teşhis alanında kullanılanlar dahil, tıbbi cihazların bölgeye girişini engellediğini ifade etti.

Engellemelerden dolayı yüzlerce hastanın etkilendiğini aktaran Abbas, bu durumun hastaların hayatını tehlikeye atabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Gazze hastanelerindeki görüntüleme cihazlarının şu anda sorunlu ve bakım için gerekli yedek parça ve ekipman eksikliğinden dolayı tamirinin zor olduğunu dile getiren Abbas, kış döneminde özellikle solunum sistemi ile ilgili vakaların artması nedeniyle bu cihazlara olan ihtiyacın arttığını vurguladı.

Abbas, İsrail'in haksız ablukasının kaldırılması ve bölgedeki Filistinlilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak için uluslararası ve insan hakları kuruluşlarına çağrı yaptı.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.

(AA)