birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 31.07.2021 08:46

İsrail gemisine saldırıda iki can kaybı

İsrail gemisine saldırıda iki can kaybı

Dış Haberler Servisi

İsrail ve İran arasında açık denizlerde ticari gemilere sabotaj ve saldırılarla adı konulmamış bir deniz savaşı yaşanırken son olarak İsrail'e ait bir ticari gemi Umman açıklarında hedef alındı. Reuters'ın haberine göre, gemiyi işleten İsrailli şirket Zodiac Maritime, Mercer Street isimli petrol tankerine yapılan saldırıda biri İngiliz, biri Romanyalı iki mürettabatın hayatını kaybettiğini açıkladı. İngiltere ordusuna bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları isimli bilgi servisi tarafından yapılan kısa açıklamada ise Umman'ın Dukum Limanı'nın 175 mil açığında meydana gelen saldırının korsanlıkla ilgili olmadığı ve olayın soruşturulduğu duyuruldu. İsrailli yetkililerden de saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

PEŞ PEŞE SALDIRI

Körfez bölgesi ve Umman Denizi, İsrail ile İran arasındaki gerginliğin yansıma alanlarından biri. Bölgede daha önce birden çok gemi faili meçhul saldırılara maruz kalmıştı. Umman Körfezi’nde bulunduğu sırada İran donanmasındaki en büyük gemi de çıkan bir yangın sonucu batmıştı. İsrail’in, Avusturya'nın başkenti Viyana’da İran nükleer anlaşmasıyla ilgili yürütülen müzakerelere tepkili tutumu da Tel Aviv ile Tahran arasındaki gerilimi körüklüyor. İsrailli gazete Haaretz'in haberinde de, İsrail'de eski Başbakan Binyamin Netanyahu döneminden bu yana son 2,5 yılda Suriye'ye petrol taşıyan onlarca İran tankerine saldırıldığı aktarılmıştı. Bu ay başında bir ticari gemi daha saldırıya uğramıştı. Liberya bayrağı taşıyan, İsrailli patron Eyal Ofer’in sahip olduğu Csav Tyndall isimli gemi, kuzey Hint Okyanusu’nda Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) doğru giderken geminin rotasına yerleştirilmiş bir deniz mayını ile hedef alınmış, saldırıda yaralanan olmamıştı. Jerusalem Post gazetesine konuşan İsrailli askeri kaynaklar, söz konusu saldırıyı, Tahran’ın batısındaki Karaj banliyösündeki nükleer tesise insansız hava aracıyla düzenlenen saldırı ile ilişkilendirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol