İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, işkence, şiddet ve tıbbi ihmal gibi ağır şartlara maruz bırakılan İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin şartlarını daha da zorlaştıracağını belirtti.

Kaynak: AA
İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, hapisteki Filistinlilerin şartlarını zorlaştıracağını söyledi
FOTOĞRAF: AA

İsrail'in Gazze saldırılarına eşzamanlı olarak işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanırken İsrail cezaevlerindeki Filistinliler işkence, taciz ve tıbbi ihmal gibi ölümle sonuçlanan durumlarla karşılaşmaya devam ediyor. 

Daha önce de İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılmasına karşı çıkan İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, halihazırda ağır şartlarda yaşayan Filistinli tutukluların şartlarını daha da zorlaştırmaya devam edeceğini belirtti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail hapishanelerinde 7 Ekim 2023'ten bu yana hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 14'e, 1967'den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı da 251'e yükseldi.

Filistin Esir İşleri Heyeti, 16 Mart’ta yaptığı açıklamada, İsrail hapishanelerinin "mezbahaya" dönüştüğünü, özellikle 7 Ekim'den sonra cezaevlerinde cehennem hayatı yaşatılan Filistinlilere her türlü işkence ve darbın uygulandığını vurgulamıştı.

Filistin Esir İşleri Heyeti ve Filistinli Esirler Cemiyetinden 8 Nisan'da yapılan açıklamada, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin sayısının 9 bin 400'ü aştığı, bunların 80'inin kadın, 200'den fazlasının çocuk ve 3 bin 660'tan fazlasının "idari tutuklu" olduğu belirtilmiş ve bu verilerin İsrail'in Gazze Şeridi'nden alıkoyduğu Filistinlileri kapsamadığı aktarılmıştı.