Terim’in koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından maçları oynatmaya devam eden TFF’ye yönelik tepkiler büyüyor. Muslera’nın ülkesinde bir radyo kanalına verdiği röportajda kullandığı ifadeler ise dikkat çekici: Başkan dini, hastalığın önüne koydu. Bu işleri hiç kolaylaştırmıyor

Israrla maçları oynatan, uyarılara kulak asmayan yöneticiler için: Hesap zamanı

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak’ın koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tepkilerin hedefine oturdu. Bilim insanların maçları erteleyin uyarılarına kulak asmayan ve karşılaşmaları seyircisiz oynatan TFF Başkanı Nihat Özdemir ve yönetimi sporseverler tarafından istifaya davet edildi. Sporcuların yanı sıra maçlarda görev yapan teknik, idarı çalışanları ve gazeticilerin sağlığını da riske atan federasyon sessizliğini korumaya devam ediyor.

DURUMU İYİ

Testi pozitif çıkan ve tedavisine başlanan Fatih Terim’in durumuyla ilgili ise kızı Buse Terim Bahçekapılı’dan açıklama geldi. Bahçekapılı açıklamasında “Hem merak edenler hem de bu mecrada bu kadar takipçi varken birkaç bilgilendirme yapmak istiyorum. Bunun görevim olduğunu düşünüyorum. Babam şu anda iyi, hastanede tedavi altında” ifadelerini kullandı. Babasının kronik rahatsızlığının bulunmamasının ve sigara içmemesinin bir avantaj olduğunu kaydeden Bahçekapılı, “Bunun dışında bekleyeceğiz. Umuyorum her şey iyi olacak ve oradan çok güçlü çıkacak. Tüm iyi dilekleriniz ve mesajlarınız için çok çok teşekkür ediyorum. Mümkünse evden çıkmayın. Lütfen evinizde kendinizi izole edin. Bu hastalığı başkalarına bulaştırma riskini en aza indirin. İnanın bana ailenizden birine bir şey olursa yanına gidemezsiniz, yasak. Öpemezsiniz, kata bile çıkamazsınız. O yüzden bunu düşünün, hayal edin. Çok sevdiğiniz birine bir şey olduğunda yanına gidememeyi ve dokunamamayı düşünün.” şeklinde görüş belirtti.

Herkesin dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Bahçekapılı, “Lütfen düşünerek hareket edin. Elimden geldiği kadar buradan bilgilendirme yapacağım. Umuyorum ülkece bu süreci minimum hasarla atlatırız.” değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca bu gelişme sonrası Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ile başkan yardımcısı Yusuf Günay’a, yeni tip koronavirüs testi uygulandı. Bir hafta önce Galatasaray ile karşılaşan Beşiktaş’ta da futbol takımı teknik ekibine ve oyunculara koronavirüs testi yapıldı.

Terim’in virüse yakalanmasını çıklamasının ardından tecrübeli antrenöre spor dünyasından destek yağdı. Yayınlanan bazı mesajlar şu şekilde:

Fenerbahçe: Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyor, kendisinden iyi haberler duymayı temenni ediyoruz.

Beşiktaş: Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu : Koronavirüs testleri pozitif çıkan Sayın Fatih Terim, Abdurrahim Albayrak ve değerli eşi Şükran Albayrak’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hepsinin bu hastalığı sağlıklı şekilde atlatacaklarına yürekten inanıyorum. Tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim.

Anadolu Efes Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman: Bugüne kadar birçok zorluğu yenmiş, imkansız denilenleri başarmış Fatih hocamızın Covid-19 hastalığının da üstesinden geleceğine eminim. Fatih hocam en kısa sürede iyileşecek ve Türk sporuna olan hizmetine kaldığı yerden devam edecek. Bunu ufak bir dinlenme olarak gör hocam, hepimizin sana çok ihtiyacı var. En kısa sürede sağlıklı bir şekilde aramıza dönmen dileğimle...

Ulusal Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş: Galatasaray Teknik Direktörü, kıymetli meslektaşım Fatih Terim’in koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine acil şifalar diliyorum. İnşallah, en kısa zamanda görüşeceğiz.

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın: Abdurrahim (Albayrak) ağabeye ve Fatih hocamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnşallah onlar da en kısa sürede sağlıklarına kavuşur.

DÜNYA BASININDA DA GENİŞ YER BULDU

Terim’in koronavirüse yakalandığını açıklamasınan ardından dünya basını da habere geniş yer verdi.

İngiliz Daily Mail gazetesi, “Galatasaray’ın 66 yaşındaki patronu Fatih Terim test sonucunun pozitif olduğunu açıkladı ve ekledi: Hastanede emin ellerdeyim.” ifadelerini kullandı.

Fransız L’Equipe gazetesi ise haberi okuyucularına “Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.” şeklinde duyurdu.

MUSLERA'NIN İSYANI: DİNİ BİLİMİN ÖNÜNE KOYDULAR

Sarı-kırmızılı ekibin Uruguaylı file bekçisi Fernando Muslera, ülkesinde bir radyo kanalına Türkiye’deki durumla ilgili açıklamalarda bulundu. ESPN’de yer alan habere göre, tecrübeli kaleci, ülkede krizin yönetilme şeklini eleştirdi ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek, “Başkan dini hastalığın önüne koydu. Bu işleri hiç kolaylaştırmıyor” ifadelerini kullandı. Salgın yayılırken futbol oynamaya devam ettiklerini de vurgulayan Muslera, “Hastalığa kapılan insan sayısı arttığı dönemde Beşiktaş ile derbi maça çıktık. Falcao’yla maçı iptal etmek için elimizden geleni yaptık ama başarılı olamadık diye konuştu.