birgün

12° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 22.09.2020 08:49

İşsizlik beklentisi güven endeksinden çıkartıldı

Tüketici güven endeksi hesaplamasında değişikliğe giden TÜİK, artık endekste işsiz sayısı beklentisinin yer almayacağını açıkladı. Kurum değişiklik ile ilgili olarak ‘Avrupa Komisyonu tavsiyesiyle yapıldı’ dedi.

İşsizlik beklentisi güven endeksinden çıkartıldı

HABER MERKEZİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici güven endeksi hesabını değiştirdiğini açıkladı.

TÜİK, endeksi belirlerken hesaplamaya dâhil ettiği “Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi, Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi, Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi, Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali” göstergelerini değiştirdi.

Artık güven endeksi hesabına işsiz sayısı beklentisi ile tasarruf etme ihtimali beklentisini dâhil edilmeyecek.


Bunun yerine;

■ Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu,

■ Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi,

■ Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi,

■ Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi, verileri yer alacak.

TÜİK’ten yapılan açıklamada Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü (DG ECFIN) tarafından 2018 yılında tüketicilerin değerlendirme ve beklentilerini daha iyi ölçmek, düşüncelerini daha iyi yansıtmak ve endeksin kalitesini artırmak amacı ile çalışmalar yapıldığı belirtildi. Öte yandan değişikliğin DG ECFIN’in tavsiyeleri doğrultusunda ve endeksin uluslararası karşılaştırılabilirliğini sağlamak amacıyla yapıldığı iddia edildi.
TÜİK tarafından tüketici değerlendirmeleri, beklentileri ve eğilimlerini ölçmek üzere tüketici eğilim anketi uygulanıyor ve bu anket sonuçları kullanılarak aylık olarak tüketici güven endeksi hesaplanıyor.

Güncellenen endeks serileri bugün saat 10.00’da ‘Tüketici Güven Endeksi, Eylül 2020’ haber bülteni ile yayımlanacak. Eski yöntemle hesaplanan endeksler de haber bülteni tablolarında yayımlanmaya devam edilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız