birgün

1° LİGHT RAİN AND SNOW

GÜNCEL 30.11.2020 10:17

İstanbul’da barajlar alarm veriyor

İstanbul'a içme suyu sağlayan barajlar alarm vermeye devam ediyor. İçme suyu kaynaklarından Ömerli Barajı, son 10 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

İstanbul’da barajlar alarm veriyor

Kurak geçen yaz aylarının ardından beklenen sonbahar yağmurlarının gelmemesi nedeniyle barajlardaki su seviyesi hızla azalıyor.

İHA'nın haberine göre, İstanbul'un barajlarındaki doluluk seviyesi son yılların en düşük seviyesine ulaştı.

Anadolu Yakası’nın önemli içme suyu kaynaklarından Ömerli Barajı, son 10 yılın en düşük seviyesine ulaşarak yüzde 28 oranı geriledi. Barajın Emirli bölgesi ise tamamen kurudu.

istanbul-da-barajlar-alarm-veriyor-811103-1.
Fotoğraf: Ömerli Barajı

İSKİ internet sitesinde yer alan verilere göre, İstanbul'da barajların son bir yıldaki ay sonları itibarıyla doluluk ortalama doluluk oranları, barajlardaki doluluk seviyesindeki düşüşü gözler önüne serdi.

Buna göre, eylül ayında yüzde 45,95 olan doluluk oranı, ekim ayında yüzde 33,52'ye, kasım ayında ise yüzde 24,76'ya düştü.

istanbul-da-barajlar-alarm-veriyor-811104-1.
Grafik: İSKİ

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız