birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 23.06.2020 14:42

İstanbul’da sağanak ve dolu: 1 kişi hayatını kaybetti

İstanbul'da yaşanan şiddetli yağmur etkisini gösterdi. Yolların sular altında kaldığı İstanbul'da şiddetli yağmur öncesinde hortum meydana geldi. Esenyurt'ta ise şiddetli yağmur sonrası bazı binaları su bastı

İstanbul’da sağanak ve dolu: 1 kişi hayatını kaybetti

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından İstanbul'da beklenen yağış başladı. Çatalca ve Hadımköy'de hortum oluştu. Esenyurt'ta bir kişi hayatını kaybetti.

İstanbul’da Büyükçekmece ilçesinde şiddetli yağmur öncesinde hortum meydana geldi. Hortum cep telefonu kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün şiddetli yağmur konusunda dün uyardığı İstanbul’da özellikle boğaz çevresinde bulunan ilçelerde sağanak etkili olmaya başladı.

Sağanak öncesinde Büyükçekmece İlçesi’nde hortum meydana geldi. Meydana gelen hortum bölgede bulunan yurttaşların cep telefonu kameraları tarafından saniye kaydedildi.

ÜSKÜDAR’DA YOLLAR GÖLE DÖNDÜ

Üsküdar’da yoğun yağış nedeniyle bazı yollar adeta göle döndü. Bazı otomobil sürücüleri de yolda gidebilmek için kaldırıma çıkarak ilerledi.

Üsküdar’da da etkili olan sağanak nedeniyle bazı yolların adeta göle döndüğü görüldü. Suyun sel gibi aktığı Rasathane Caddesinde otomobiller ilerlemekte zorlandı. Kimi sürücüler suda yavaşça ilerlerken kimisi de aracıyla kaldırıma çıkarak ilerledi.

istanbul-da-siddetli-saganak-ve-dolu-catalca-ve-hadimkoy-de-hortum-meydana-geldi-747779-1.

istanbul-da-siddetli-saganak-ve-dolu-catalca-ve-hadimkoy-de-hortum-meydana-geldi-747790-1.

TAKSİM VE BEŞİKTAŞ’TA DA YURTTAŞLAR ZOR ANLAR YAŞADI

Boğaz'ın üstünü karabulutların kaplamasını ardından Anadolu Yakası'nda başlayan yağış bir süre sonra Avrupa Yakası'nda da etkisini gösterdi. Taksim Meydanı'nda yağış nedeniyle yurttaşlar zor anlar yaşadı.

Beşiktaş Meydanı ve Beşiktaş iskelesinde aniden bastıran sağanak nedeniyle yurttaşlar çatı altlarına sığındı. Etkili yağış nedeniyle Beşiktaş'ta yollar da göle döndü. Trafikte araçlar ilerlemekte güçlük çekti.

istanbul-da-siddetli-saganak-ve-dolu-catalca-ve-hadimkoy-de-hortum-meydana-geldi-747780-1.
Ortaköy

istanbul-da-siddetli-saganak-ve-dolu-catalca-ve-hadimkoy-de-hortum-meydana-geldi-747781-1.
Çatalca

A HABER MUHABİRİ CANLI YAYIN SIRASINDA YARALANDI

İstanbul'da yaşanan şiddetli yağmur sırasında canlı yayın yapan A Haber muhabiri Melis Coşan da kafasına gelen ağaç parçaları nedeniyle yaralandı. O anlar canlı yayın sırasında kameralara da yansıdı.

istanbul-da-siddetli-saganak-ve-dolu-catalca-ve-hadimkoy-de-hortum-meydana-geldi-747785-1.

ESENYURT'TA DERE TAŞTI, BODRUM KATLARI SU BASTI

Esenyurt Pınar Mahallesi'nde de dere taşması sonucu bazı bölgelerde ev ve iş yerlerini su bastı, birçok araç su altında kaldı. Fırtına nedeniyle uçan çatıların üzerine düştüğü araçlarda hasar meydana geldi. Bazı sürücülerin su baskınından korunmak için araçlarının üzerine çıktığı görüldü.

Ayrıca itfaiye ekipleri, Esenyurt'ta su basan bir bodrum katta yurttaşların bulunabileceği bilgisi üzerine evin korkuluklarını keserek kurtarma çalışması başlattı.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Valiliği, Esenyurt'ta bir binanın zemin katında su baskını sonucu mahsur kalan Suriyeli, 2, 3 ve 5 yaşlarındaki 3 çocuğun kurtarılarak hastaneye sevk edildiğini açıkladı.

İstanbul Valisi Yerlikaya, yaptığı açıklamada "Maalesef 30-32 yaşlarında bir Suriyeli misafirimiz vefat etti" dedi.

İMAMOĞLU ALTYAPI SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenyurt Belediyesiyle iş birliği içinde selin etkili olduğu bölgelerdeki tamir ve tadilat işlerini hızla çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

İmamoğlu, selin meydana geldiği Esenyurt ilçesindeki incelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, selin etkili olduğu bazı bölgelerde geçmişten bugüne yaşanan bazı altyapı sorunları olduğuna dikkati çekti.

Pandemi sürecinde başlattıkları çalışmaların ne kadar önemli olduğunun yaşanan sel felaketiyle yeniden anlaşıldığını vurgulayan İmamoğlu, "Zira Haramidere'deki süreçle ilgili de Esenyurt Belediye Başkanlığımızla yaptığımız toplantılarda en önemli sorunlardan biri olarak bu alan belirlenmişti. Biz burada şantiyemizi kurduk. Yani dereden kaynaklı baskınların giderilmesi hususunda süreci tamamladık ve bu süreçle ilgili çalışmalarımızı başlattık." dedi.

Yaşanan can kaybından duyduğu üzüntüyü de dile getiren İmamoğlu, "Başımız sağ olsun. Suriyeli bir misafirimizi kaybettik. Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralı da var. Arkadaşlarım takibini yapıyorlar." diye konuştu.

DAYANIŞMA ALANI OLUŞTURUYORUZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın da bölgede incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Başkan İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Belediye Başkanımız burada çalışma içerisinde. Bir dayanışma alanı oluşturuyoruz. Hem Valilik hem biz, önce buradaki yaraları sarmalıyız. Burada Valiliğin aldığı kararlar, onun paralelinde, Valiliğimizin öncülüğünde bizim de katkılarımızla burada zarar gören hem vatandaşlarımızın hem esnafımızın yanında olacağız. Esenyurt Belediyemizle iş birliği yaparak buradaki tamir ve tadilatları hızla çözüme kavuşturacağız. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına fırsat tanımayız. Ama afet olmasından ziyade afetten önce alınması gereken tedbirler daha önemliydi. Bugün de açıkladım İstanbul'un bu 38 noktasında biz yatırım yapıyoruz. Ne kadar önemli yatırımlar yaptığımızın bu anlamda tekrar altını çizeyim."

Yağışların iki, üç gün daha süreceğini de hatırlatan İmamoğlu, vatandaşları uyardıklarını, bazı özel noktalarda yardım araçlarını hazır tuttuklarını bildirdi. İmamoğlu, "Bir yandan da İstanbul'un bütün, bu nevi baskın sorunu yaşayan alanlarını da kalıcı olarak çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Burada da çalışmalarımızı en kısa zamanda inşallah sizlerle paylaşırız. Hızlıca yaraları saracağız, birkaç gün içinde burayı bambaşka bir halde görürsünüz umarım." ifadelerini kullandı.

istanbul-da-siddetli-saganak-ve-dolu-catalca-da-hortum-meydana-geldi-747862-1.

HADIMKÖY'DE ŞİDDETLİ RÜZGAR NEDENİYLE TIR DEVRİLDİ

İstanbul'da etkili olan şiddetli fırtına ve yağış nedeniyle Hadımköy'de seyir halinde olan TIR devrildi. TIR'ın devrilme anı bir yurttaş tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

İHA-AA-DHA