birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 03.04.2020 09:22

İstanbul'da sokağa çıkma kısıtlamasının kapsamı genişletilecek

İddiaya göre İstanbul'da 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağı 60 yaş ve 18 yaş altı için de geçerli hale getirilecek

İstanbul'da sokağa çıkma kısıtlamasının kapsamı genişletilecek

Koronavirüse karşı uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına İstanbul’da 18 yaş altının da dahil edilebileceği öğrenildi. Ayrıca özel araçlara trafik yasağı da gündemde.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre hükümette yapılan seri toplantıların sonuncusunda, özellikle İstanbul kaynaklı yayılmaları önlemek için yeni kararlar alınması masaya yatırıldı.

Habere göre özel araçların tamamen yasaklanmasının yakında uygulamaya geçeceği belirtiliyor. Bu yasağın birkaç gün içerisinde başlayabileceği ifade edildi. İstanbul’da 100 bin kişinin seyahat izni için başvurduğu ve izin verilmediği öğrenildi.

Sokağa çıkmayı daha da azaltmak için 65 yaş üstüne konulan sokağa çıkma yasağı yaşını 60’a indirmek planlanıyor. Ayrıca 18 yaşından küçükleri sokağa çıkmasına izin verilmemesi de değerlendirilen seçeneklerden biri.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaklaşık bir haftadır İstanbul'da sokağa çıkma yasağı ilanı talep ediyor. İmamoğlu, "Sağlık Bakanımız Sayın Koca, bizim de daha önce belirttiğimiz gibi salgının Türkiye merkezinin İstanbul olduğunu açıkladı. Toplam hasta sayısının yüzde 60’ının İstanbul’da olduğunu paylaştı. En azından İstanbul’a özel bir sokağa çıkma kısıtlaması kararı gecikmeden alınmalıdır" demişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız