birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 02.12.2020 18:10

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden Menzil’ci şirkete verilen test ihalesine ilişkin açıklama

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman’ın şirketine verilen Covid-19 test ihalesine ilişkin, “İhalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif, teklif edilen fiyatların en düşük olanıdır' hükmüne istinaden en avantajlı firma belirlenerek ihale sonuçlandırılmıştır” açıklamasında bulundu.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden Menzil’ci şirkete verilen test ihalesine ilişkin açıklama

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Bakanlığın pazarlık yoluyla yaptığı yeni tip koronavirüs (Covid-19) testlerine ilişkin ihalenin Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman’ın şirketine verilmesine yönelik, “İhalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif, teklif edilen fiyatların en düşük olanıdır' hükmüne istinaden en avantajlı firma belirlenerek ihale sonuçlandırılmıştır” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Covid-19 testleriyle ilgili yaptığı “Önümüzdeki günlerde günlük test kapasitemizi 200 binli rakamların üzerine çıkaracağız” açıklamasının ardından, İstanbul'daki yedi büyük kamu hastanesinde altı ay boyunca Covid-19 PCR testi yapılması için milyonlarca lira karşılığı iki şirketle anlaşmış, anlaşılan şirketlerden birinin sahibinin ise Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman olduğu ortaya çıkmıştı.

AA’da yer alan habere göre, tepki çeken ihalenin ardından bir açıklama yapan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, söz konusu ihalenin Menzil’ci şirkete verilmesini, “ihalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif, teklif edilen fiyatların en düşük olanıdır' hükmüne istinaden en avantajlı firma belirlenerek ihale sonuçlandırılmıştır” ifadeleriyle savundu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Haberlerde adı geçen firmanın kazandığı ihale için 50 adet firmaya harcama yetkilisinin onayı ile davet gönderilmiş, 6 firma istekli sıfatıyla iştirak etmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 'ihalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif, teklif edilen fiyatların en düşük olanıdır' hükmüne istinaden en avantajlı firma belirlenerek ihale sonuçlandırılmıştır. İhaleye iştirak eden tüm isteklilerin Kamu İhale Kanunun 10. Maddesinde belirtilen hallerde olup olmadığı Kamu İhale Kurumu Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden sorgulanmıştır. Yapılan sorgulama sonucunda tüm isteklilerin ihaleye katılmaktan yasaklı durumda olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca sözleşme öncesi yapılan sorgulamalarında sözleşme imzalayan kişi ve şirket ortaklarının adli sicil kaydı sorgulamasında da herhangi bir suça iştirak etmediği görüldüğünden sözleşme imzalanmıştır. Tamamen kanuni çerçevede ve kamu hizmet kapasitesini artırmak amacıyla yapılmış olan rutin işlemlerin, farklı bağlamlara oturtularak siyasi zemine çekilmesi ve kamu kurumlarına zarar verme çabasına dönüştürülmesi, her şeyden önce basın meslek ilkeleriyle çelişmektedir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız