birgün

27° AÇIK

İstanbul Maratonu'nun kazananları belli oldu

Dünyanın kıtalar arası tek maratonu olan İstanbul Maratonu bugün 43. kez koşuldu. Maratonu kadınlarda Kenyalı atlet Sheila Jerotich, erkeklerde Ugandalı atlet Victor Kiplangat kazandı.

GÜNCEL 07.11.2021 11:22
İstanbul Maratonu'nun kazananları belli oldu
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından organize edilen, N Kolay'ın isim sponsorluğundaki 43. İstanbul Maratonu başladı.

"Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu" unvanını taşıyan, Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından "altın kategori"de gösterilen maraton 43. kez gerçekleştiriliyor.

Maraton, Anadolu Yakası'nda Boğaziçi Köprüsü'nün 250 metre gerisinden başladı. Maratonun startını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu verdi.

KAZANANLAR BELLİ OLDU

N Kolay 43. İstanbul Maratonu'nu kadınlarda Kenyalı atlet Sheila Jerotich, erkeklerde Ugandalı atlet Victor Kiplangat kazandı.

Boğaziçi Köprüsü'nün 250 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda son bulan 42,195 kilometrelik parkurda Kenyalı atlet Sheila Jerotich, 2 saat 24 dakika 15 saniyelik derecesiyle kadınlarda ilk sırayı elde etti.

Kenyalı atlet Jackline Chepngeno, 2 saat 24 dakika 21 saniyelik süresiyle ikinci, Etiyopyalı Ayantu Abdi ise 2 saat 24 dakika 45 saniye ile üçüncü oldu.

Erkeklerde ise Kenyalı atlet Robert Kipkemboi, 2 saat 10 dakika 23 saniyelik süresiyle ikinci, Ugandalı Solomon Mutai ise 2 saat 10 dakika 25 saniye ile üçüncü oldu.

GÖĞÜS NUMARALARI: 1919, 1923, 1934 VE 2023

CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı liderlerinin göğüslerindeki numaralar dikkati çekti.

istanbul-maratonu-nu-erkeklerde-victor-kiplangat-kazandi-941271-1.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in kuruluş yılı olan 1923’ü, Akşener de Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023'ü göğüslerinde numara olarak taşıdı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun göğsünde de Atatürk’ün Samsun’a çıkış yılı olan 1919 yer aldı. İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu da kadınların seçme ve seçilme hakkını kazandığı yıl olan 1934 yılını numara olarak kullandı.

"ŞEHRİMİZE ŞANS GETİRSİN"

Göğsünde İstanbul'un plakası olan 34'ü numara olarak taşıyan İmamoğlu, açılış konuşmasında şunları kaydetti:

Hepiniz hoş geldiniz. Bu koşu, bu emeğiniz, bu alın teriniz önce size sağlık ama sonra bu güzel şehrimize şans getirsin, güzellik getirsin. Dünyanın en güzel coğrafyasında, iki kıtayı birleştiren, başka eşi benzeri olmayan muazzam bir koşuya eşlik etmeniz bizi çok mutlu ediyor. 50'nci yılına doğru giden bu güzel koşuyu başlatanlara minnet duyuyoruz. İlk koşuyu yapıp bize bu güzel armağanı veren, hayatını kaybedenleri minnetle anıyorum. İnşallah nice koşular güzel ülkemizin, barışın, huzurun simgesi olur.

İstanbul'u köprüden selamladığınızda inanın hayatınızın en güzel anlarından biri olacak. Olimpizm ruhu için koşuyoruz. 2036 Olimpiyatları'nı İstanbul'a almak istiyoruz. Devletimizle, milletimizle, şehrimizle, her bileşenleriyle olimpiyatın bu şehre yakışacağını biliyoruz. İnsanla başarabiliriz, hep beraber başarabiliriz. Genel başkanlarımızın size selamlarını, sevgilerini iletiyorum. Hepinize başarılar diliyorum

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol