birgün

6° PARÇALI BULUTLU

İstanbul merkezli 14 ilde operasyon: 19 lüks araca el konuldu, 37 kişi gözaltına alındı

14 ilde düzenlenen operasyonda, geçici ithalat kapsamında yurt dışından getirilen ve süresi dolan araçları, motor ve şasi numaralarını ağır hasarlı bulunan otomobillerin bilgileriyle değiştirerek piyasaya süren 37 kişi yakalandı.

GÜNCEL 30.11.2022 13:31
İstanbul merkezli 14 ilde operasyon: 19 lüks araca el konuldu, 37 kişi gözaltına alındı Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

İstanbul merkezli 14 ilde düzenlenen operasyonda, geçici ithalat kapsamında yurt dışından getirilen ve süresi dolan araçları, motor ve şasi numaralarını ağır hasarlı ve pert kaydı bulunan otomobillerin bilgileriyle değiştirerek piyasaya sürdükleri gerekçesiyle 37 kişi gözaltına alındı. 19 lüks araca el konulurken piyasa değeri yaklaşık 60 milyon lira olduğu tahmin edilen bu araçlar nedeniyle devletin 27 milyon lira zarara uğradığı belirtildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden bugün yapılan açıklamaya göre; Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde çalışma yürüttü. Geçici ithalat (turistik kolaylıklar) kapsamında Türk ve yabancı uyruklu şüphelilerce ülkeye getirilen 19 lüks aracın süresi dolmasına rağmen Türkiye'den çıkarılmadığını belirleyen ekipler, araçların İnterpol sorgulamalarında, çoğunluğunun İsveç, Almanya, Hollanda, İngiltere, Polonya, Fransa gibi ülkelerden çalıntı kaydının bulunduğunu ve bazılarının da arandığını tespit etti.

Hurdaya ayrılmış aynı marka ve modeldeki Türkiye plakalı araçların motor ve şase numaralarının kaçak konuma düşen bu araçlara çakıldığı belirleyen polis ekipleri, yaklaşık 3 ay süren çalışmanın sonunda şüphelilerin adreslerini belirledi. Bu çerçevede, İstanbul merkezli 14 ilde operasyonlar düzenlendi. Operasyonda 37 şüpheli gözaltına alındı. Ülkeye yasa dışı yollara getirilen 19 lüks araca ise el konuldu.

Öte yandan, piyasa değeri yaklaşık 60 milyon lira olduğu tahmin edilen araçlardan devletin 27 milyon lira zarara uğradığı tespit edildi.

Operasyonda gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen 37 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol