Google Play Store
App Store

14 Mayıs’taki kritik seçime giderken sandık güvenliği için İstanbul Seçim Koordinasyonu kuruldu. Sosyalist Güç Birliği, Emek Özgürlük İttifakı ve Halkevleri’nin bir araya gelerek kurduğu Koordinasyon’dan yapılan açıklamada, “Oyumuza, irademize ve geleceğimize birlikte sahip çıkıyoruz” denildi. Açıklamada, İstanbul’da oy kullanacak avukatlar itiraza yetkili şekilde okullarda görev alabilmek için siyasi partilere başvuruda bulunmaya davet edildi.

İstanbul Seçim Koordinasyonu kuruldu: Oyumuza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz

Öncü DURMUŞ

Seçimlere günler kala sandık güvenliğine dair tartışmalar devam ediyor. 21 yıllık AKP iktidarının önceki seçimlerde yarattığı şüphe bugün de temel meselelerden. Tekrarlanan İstanbul seçimlerinden, geçerli sayılan mühürsüz oylara kadar bir dizi olay 14 Mayıs seçimlerine giderken hala akıllarda.

Sosyalist Güç Birliği, Emek Özgürlük İttifakı ve Halkevleri İstanbul İl Örgütleri “Oyumuza, irademize ve geleceğimize birlikte sahip çıkıyoruz” diyerek bugün İstanbul Eğitim-Sen 2 No’lu şubede basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 14 Mayıs seçimlerinde halkın iradesine sahip çıkmak için “İstanbul Seçim Koordinasyonun” kurulduğu ilan edildi.

“SEÇİM OLAĞAN ŞARTLARDA GERÇEKLEŞİRSE ERDOĞAN BÜYÜK BİR YENİLGİ YAŞAYACAK”

Koordinasyon adına metni SOL Parti İl Başkanı Deniz Demirdöğen okudu. Ülke tarihinin en kritik seçim süreçlerinden birini yaşadığımıza dikkat çeken Demirdöğen, şunları söyledi:

“Ekonomik, siyasi ve toplumsal olarak ağır hasara yol açmış olan tek adam iktidarı, kendi yarattığı sorunların çözümünün de en büyük engelidir. Kâr ve rant odaklı, kayırmacı politikalarıyla bu iktidar en son, Maraş merkezli depremlerin bir felakete dönüşmesine sebep olmuştur. On binlerce insanımız hayatını kaybetmiş, yüz binlerce insanımız yaralanmıştır. Afetin yaşandığı ilk günden itibaren yaraları sarmaya çalışmak yerine, suçlarını örtmeye çalışan iktidara karşı, halk büyük bir dayanışma seferberliği başlatmış kendi yaralarını kendi sarmaya ve ayağa kalkmaya çalışmıştır. AKP iktidarı uyguladığı politikalar, yol açtığı yıkım ve felaketler sebebiyle toplumsal desteğini büyük ölçüde yitirmiştir. 14 Mayıs seçimlerinin olağan şartlarda gerçekleşmesi durumunda Erdoğan ve Cumhur İttifakı büyük bir yenilgi yaşayacaktır.”

“HALKIN İRADESİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Açıklamanın devamında oluşturulan İstanbul Seçim Koordinasyonunun sorumluluklarından bahseden Demirdöğen, “Seçim yasası değişikliği, seçim kurullarında kıdemli hâkimlerin görev almasına son verilmesi, HDP’ye yönelik kapatma davası ve Erdoğan’ın anayasayı yok sayıp CB adaylığını ilan etmesi adımları ile AKP iktidarı hileli bir seçimin taşlarını örmeye çalışmaktadır. Siyasi parti yöneticilerine ve milletvekili adaylarına yönelik gözaltı ve tutuklama dalgası yürütülmektedir. En son, Süleyman Soylu’nun 14 Mayıs seçimlerine yönelik siyasi darbe açıklaması seçime gölge düşürme arayışının bir yansımasıdır. Bizler tüm bu girişimler karşısında 14 Mayıs seçimlerinde halkın iradesine birlikte sahip çıkmak için ‘İstanbul Seçim Güvenliği Koordinasyonunu’ oluşturuyoruz. 14 Mayıs seçimlerinde halkın iradesine sahip çıkmak için muhalefet partileri olarak sandık kurulu görevlilerimizle ve müşahitlerimizle birlikte sandık başlarında olacağız. Tüm partiler kendi müşahit çalışmalarını yürütmekte olup, sandık kurulu üyeliklerinde ve müşahit çalışmasında hem partiler hem de bütün demokrasi güçleri dayanışma içerisinde hareket etmekteyiz. Ülke geneli seçmenin beşte birinin oy kullanacağı İstanbul’un tüm sandıklarına hep birlikte sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

MÜCADELE KAZANACAK

Seçim günü hiçbir usulsüzlüğün yaşanmaması için en önemli çalışmalarımızdan birisi de her okulda itiraza yetkili bir kişinin hazır bulunmasını sağlamak olacağını söyleyen Demirdöğen, bu konuda İstanbul’da oy kullanacak avukatları itiraza yetkili şekilde okullarda görev alabilmek için siyasi partilere başvuruda bulunmaya davet etti.

Açıklamanın sonunda dayanışma vurgusu yapıldı. Demirdöğen sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Tüm İstanbul halkını 15 Mayıs’ta yeni bir başlangıca merhaba demek için oyumuza, irademize ve geleceğimize birlikte sahip çıkmaya davet ediyoruz. Dayanışma Kazanacak, Mücadele Kazanacak, Biz Kazanacağız!”