Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin; İstanbul Sözleşmesi'nin hazırlanması, imzalanması ve Türkiye'nin sözleşmeden çekilme sürecine ilişkin bilgileri derledikleri bilgilere yer verdiği internet sitesi yayında.

'İstanbul Sözleşmesi' web sitesi yayında

Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin İstanbul Sözleşmesi'nin hazırlanması, sözleşmeyi Türkiye'nin imzalaması, İstanbul Sözleşmesi İzleme Platformu'nun kuruluşu ve çalışmaları, sözleşme ile ilgili temel doküman ve raporlar, dernek olarak sözleşme ile ilgili ürettiğimiz görsel, işitsel materyaller, Türkiye'nin sözleşmeden çekilme sürecine ilişkin bilgi ve belgeleri derledikleri web sitesi www.istanbulsozlesmesi.org yayında.

Site, İstanbul Sözleşmesi'nin Türkiye'de yürürlüğe girmesinin yıl dönümü olan 1 Ağustos tarihinde açıldı.

Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği tarafından yapılan açıklamada, "Açılan bu sitenin, İstanbul Sözleşmesi'nin yeniden imzalandığı, uygulandığı ve toplumsal cinsiyet temelli şiddetin son bulduğu bir dünya için verdiğimiz mücadelemize bir katkısı olmasını diliyoruz. Şiddetsiz bir dünya için feminist dayanışmamızı büyütmemiz dileğiyle" denildi.

İstanbul'da imzaya açılmış olması nedeniyle "İstanbul Sözleşmesi" olarak bilinen sözleşme 11 Mayıs 2011'de imzalandı. 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.