birgün

14° KAPALI

EKONOMİ 24.01.2020 06:00

İstanbul’un doğalgaz haritası

Megakentin konut fiyatı en pahalı 5 ilçesinde hane başına 153 metreküp doğalgaz tüketiliyor. Ucuz konutlarda tüketilen doğalgaz ise bunun yarısı bile değil

İstanbul’un doğalgaz haritası

OZAN GÜNDOĞDU

Ülke nüfusunun yüzde 20’sinin yaşadığı İstanbul aynı zamanda kira ve fatura yükünün de en yüksek olduğu il. Ortalama ücretin en az yarısının kira ve faturalara gittiği ilde hemen her kesimden yurttaş artık faturalar karşısında zorlanıyor. Buna karşılık her ilçe aynı miktarda doğalgaz yakamıyor. Doğalgaz tüketiminde ise artık temel kriter fatura olmuş durumda. Zira metrekare fiyatlarının yüksek olduğu Beşiktaş, Bakırköy gibi ilçelerde doğalgaz tüketimi fazlayken, metrekare fiyatının düşmesiyle beraber doğalgaz tüketimi de azalıyor. İstanbul’un doğalgaz haritasını derledik.

Buna göre toplamda en çok doğalgaz tüketen ilçe 2019’da yıl boyunca 382,6 milyon metreküplük tüketimle Kadıköy. Ancak Kadıköy aynı zamanda en çok abonenin de bulunduğu ilçe. Buna karşılık abone başına en çok tüketimin bulunduğu ilçe ise aynı zamanda metrekare fiyatlarının da en yüksek olduğu Beşiktaş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) verilerine göre Beşiktaş’ta abone başına düşen aylık doğlagaz tüketimi 193 metreküp. Buna karşılık abone başına doğalgaz tüketiminin en düşük olduğu ilçe olan Sancaktepe’de aboneler bu miktarın sadece yüzde 30’unu kullanabiliyor. Sancaktepe’de abone başına tüketim sadece 58 metreküp. Metrekare fiyatının en yüksek olduğu 5 ilçede abone başına aylık tüketim ortalaması 153 metreküp iken, metrekare fiyatının en ucuz olduğu 5 ilçede bu miktar 74 metreküp. Başka bir ifadeyle sadece İstanbul içinde gelir uçurumu evin sıcaklığını dahi belirler hale gelmiş durumda.

İLÇELERE GÖRE KONUT FİYATLARI VE DOĞALGAZ TÜKETİMİ

Endeksa’nın son verilerine göre İstanbul’daki konutların metrekare fiyatlarına göre en pahalı ilçe Beşiktaş. İlk 5 ilçenin konut metrekare fiyatları ve abone başına düşen aylık ortalama doğalgaz tüketimi şu şekilde;

Metrekare fiyatı Doğalgaz tüketimi

  1. Beşiktaş: 10 bin 632 TL 193 metreküp
  2. Sarıyer 9 bin 195 TL 126 metreküp
  3. Bakırköy: 8 bin 407 TL 167 metreküp
  4. Kadıköy: 7 bin 94 TL 150 metreküp
  5. Beykoz: 7 bin 69 TL 129 metreküp

İstanbul’un en ucuz 5 ilçesi

  1. Esenyurt: 2 bin 209 TL 65 metreküp
  2. Arnavutköy: 2 bin 240 TL 73 metreküp
  3. Silivri: 2 bin 300 TL 87 metreküp
  4. Beylikdüzü: 2 bin 322 TL 89 metreküp
  5. Sancaktepe 2 bin 350 TL 58 metreküp

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız