birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 16.02.2021 08:15

İstanbul'un göbeğinden yoksulluk manzaraları: Yurttaş torbasını çarık çürükle dolduruyor

Yurttaş, ülkede yoksulluk arttıkça markete, pazara gidemez oldu. Aç kalmamak için son kullanma tarihi geçmiş çürük ürünleri alan yurttaşlar, “Başka çaremiz yok, mecburuz” diyor.

İstanbul'un göbeğinden yoksulluk manzaraları: Yurttaş torbasını çarık çürükle dolduruyor

Yaren Çolak

Derinleşen yoksulluk nedeniyle markete, pazara gidemez hale gelen yurttaşlar, açlık tehlikesiyle karşı karşıya. İstanbul Ataşehir’de bir derneğin önünde oluşan uzun kuyruk ise yoksulluğun geldiği boyutu gözler önüne seriyor. Dernek tarafından satılan çürük, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri alabilmek için saatlerce sıra bekleyen yurttaşlar, “Ne yapalım, buna mecburuz” diyor.

KAR ALTINDA BEKLEYİŞ

İçerenköy Mahallesi’nde bulunan derneğin adı; Gülenyüz Yaşamla Mücadele Ve Yardım Derneği. Bu dernek, ‘Gıda Bankacılığı’ adı altında yurttaşlara çürük, son kullanma tarihi (SKT) geçmiş sağlıksız gıda satışı yapıyor. Yoğun kar yağışına rağmen derneğin önünde uzun kuyruklar oluşturan yurttaşlar, 20 TL karşılığında bu sağlıksız gıdaları satın alıyor.

Kuyrukta bekleyen bir kadın, “Bütçemiz el vermiyor ki gidip marketten alışveriş yapalım” diyor. Evlere temizliğe gittiğini ama pandemi nedeniyle işsiz kaldığını anlatan kadın, “Eşim de işsiz. Sigorta yok, iş yok, para yok. Burası tek seçeceğimiz” diye konuşuyor.

Bir diğer kadın, bu ürünlerin yenecek durumda olmadığını, ama buna mecbur olduklarını dile getiriyor: “Çarık çürük, son kullanma tarihi geçmiş bu ürünlere 20 lira veriyoruz. Ne alacağımızı seçmiyoruz. Ne varsa, onlar ne verirse onu alıyoruz; yoğurt, meyve, sebze, yumurta vs. Mecbur kalmasa kimse gelmez buraya.”

istanbul-un-gobeginden-yoksulluk-manzaralari-yurttas-torbasini-carik-curukle-dolduruyor-842069-1.

PAZARIN YOLUNU UNUTTUM

Sırada bekleyen yurttaşlardan biri pandemiyle beraber yoksulluğun daha da arttığını vurgulayarak şunları söylüyor: “Bir yıldır buradan alışveriş yapıyorum. Pandemi başladığından beri markete, pazara gidemez olduk. Burası daha önce de varmış da bizim haberimiz yoktu. Çevremdeki arkadaşlarımdan öğrendim. Maddi sıkıntıların üstesinden gelemiyorum. Marketten, pazardan ihtiyaçlarımı alamıyorum. Buradan meyve, sebze, yoğurt, yumurta alıyorum. Artık pazara gitmiyorum. Gidemiyorum.”

Sabah altıdan beri sıra beklediğini belirten bir yurttaş ise “3 senedir buradan alışveriş yapıyorum. Pazarın yolunu unuttum. Mecbur kalmasak bu karda kışta niye bekleyelim ki?” ifadelerini kullanıyor.

***

DERNEK PARA DEĞİL BAĞIŞ ALIYORMUŞ

Gıda bankacılığı yaptığını öne süren Gülenyüz Yaşamla Mücadele Ve Yardım Derneği Kurucu Başkanı Muharrem Çoban’ın iddiaları ise şöyle: “Tarihi yaklaşmış, ambalajı bozulmuş ürünler var burada. Bir gün kala büyük mağazalardan ürün alıyoruz. Tarihi geçince biz onları çöpe atıyoruz. Ayrıca yurttaşlardan da para almıyoruz, sadece bağış alıyoruz. 35 yasal üyemiz var, onun dışında da yardıma ihtiyacı olan herkese yardım ediyoruz.”

BİZE YARDIM YAPILMIYOR

Bölgede kâğıt toplayarak geçimini sağlayan iki gencin anlattıkları ise Çoban’ın iddialarıyla çelişiyor. Gençler, “Bu ürünlerin o mağazada satışı oluyor. Tarihi geçmiş ürünler çöpe atılsaydı biz görürdük. Ayrıca bize herhangi bir yardım yapılmıyor dernek tarafından. Oradan gıda alamıyoruz” diyor.

istanbul-un-gobeginden-yoksulluk-manzaralari-yurttas-torbasini-carik-curukle-dolduruyor-842070-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol