birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 10.04.2020 14:00

İstanbul'un su sıkıntısı var mı, barajların doluluk oranında son durum ne?

İSKİ verilerine göre, İstanbul’da mart ve nisan ayında yağan yağmurlar barajların doluluk oranını artırdı. Son yağan yağmurlar ile birlikte barajların doluluk oranı aylar sonra yüzde 70 seviyesini geçti. Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "2020 yılı içerisinde veya sonuna kadar, hiçbir şekilde bir su sıkıntımız yok" dedi

İstanbul'un su sıkıntısı var mı, barajların doluluk oranında son durum ne?

İstanbul’da mart ve nisan ayında yağan yağmurlar barajların doluluk oranını artırdı. Son yağan yağmurlar ile birlikte barajların doluluk oranı aylar sonra yüzde 70 seviyesini geçti. Öte yandan uzmanlar ise yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle evlerinden çıkmayan İstanbulluların suyu idareleri kullanmamaları durumunda tehlike yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeni ile uzmanlar, yurttaşlara hijyen ve evde kalmaları yönünde uyarılarda bulunurken akıllara mega kent İstanbul'da barajların doluluk oranları geldi.

İHA'nın İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerinden aktardığına göre, İstanbul’da barajların doluluk oranı aylar sonra yüzde 70 seviyesini geçtiği görüldü. En son yüzde 70 seviyesini Temmuz 2019’da gören barajların doluluk oranları Aralık 2019’da yüzde 36.67 seviyesine kadar düşerek büyük korku yaşanmasına neden olmuştu.

SON 10 YILIN EN DÜŞÜK İKİNCİ SEVİYESİ

istanbul-un-su-sikintisi-var-mi-barajlarin-doluluk-oraninda-son-durum-ne-714382-1.

Diğer taraftan barajların yüzde 70 doluluk seviyesi geçtiğimiz yılların nisan ayları ile karşılaştırıldığında son 10 yılın en düşük ikinci seviyesini olarak ölçüldü. 2014 Nisan ayında yüzde 33.48 seviyesine kadar düşen doluluk oranı, bir yıl sonra aynı ayda (2015) yüzde 96.68 seviyesine kadar çıkmıştı.

Barajların son 4 yıllık nisan ayı doluluk oranı ise şöyle;

2016: Yüzde 87.12

2017: Yüzde 87.94

2018: Yüzde 91.30

2019: Yüzde 92.77

BARAJLARIN DOLULUK ORANI

İstanbul’da barajların doluluk oranı ise şöyle

Ömerli: Yüzde 97.97

Pamuçdere: Yüzde 23.47

Sazlıdere: Yüzde 44.87

B. Çekmece: Yüzde 44.15

Alibeyköy: Yüzde 39.41

Terkos: Yüzde 73.35

Kazandere: Yüzde 36.65

Elmalı: Yüzde 89.29

Darlık: yüzde 100

Istrancalar: Yüzde 95.37

İMAMOĞLU: 2020 YILINDA SU SIKINTIMIZ YOK

istanbul-un-su-sikintisi-var-mi-barajlarin-doluluk-oraninda-son-durum-ne-714380-1.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, FOX TV'deki “Yeni Bir Gün” adlı programında barajların doluluk oranları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Son yağışlarla, ilk defa yüzde 70'in üstüne çıkan bir baraj doluluğumuz var" diyen İmamoğlu, "Özellikle Trakya'nın yağış alması bizim için sevindirici oldu. Çünkü hem Istrancalar'dan faydalandığımız barajlarımızda su doluluk oranı yükseldi hem de Terkos, Büyükçekmece, Sazlıdere gibi barajlarımızdaki doluluk oranı yükseldi" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, şunları söyledi: "Umuyorum Nisan ve Mayıs ayı çok verimli geçer. Şu an ulaştığı doluluk oranı ve farklı tedarik imkanlarımızdan dolayı, 2020 yılı içerisinde veya sonuna kadar, hiçbir şekilde bir su sıkıntımız yok. Bu konunda vatandaşlarımıza bu müjdeyi verebilirim. Ama şunu ifade edeyim: Su sıkıntımızın olmamasının en önemli kaynağı, insanların tasarruflu şekilde suyu kullanabilmesi."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol