birgün

2° PARÇALI BULUTLU

İstanbullu porsiyonlarını küçültmeye gitti

İBB'ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan “İstanbul Barometresi”nin ekim ayı raporuna göre, 601 hane ile telefonla yapılan anket sonuçları yurttaşın yeterli gıdaya ulaşamadığını gösterdi.

EKONOMİ 26.11.2022 08:18
İstanbullu porsiyonlarını küçültmeye gitti
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Ajansı tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan “İstanbul Barometresi”nin ekim ayı raporu açıklandı.

601 hane ile telefonla yapılan anket sonuçlarına göre İstanbulluların evde en çok konuştuğu konu ekonomik sorunlar oldu. Katılımcıların yüzde 74,6’sı evde en çok ekonomik sorunların konuşulduğunu belirtti. Ekonomik sorunları, ailevi sorunlar ve sağlık sorunları takip etti.

YETERLI GIDA ALINAMADI

Katılımcıların yüzde 59,2’si ekim ayında yeterli gıdaya ulaşamayacağından endişelendiğini ifade etti. Maddi yetersizliklerden dolayı istediği gıdaları alamayanların oranı ise geçen aya göre artış göstererek yüzde 64,2 oldu. Katılımcıların yüzde 57,8’i ise ekim ayında yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü belirtti.

KIT KANAAT GEÇİNİYORLAR

Ekim ayında İstanbulluların yüzde 43,6’sı kendi ekonomik durumlarının kötüleşeceğini düşündüğünü aktardı. İstanbulluların yüzde 43,7’si geçinemediğini, yüzde 23,1’i bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 20,6’sı aslında pek geçinemediğini, yüzde 44,6’sı kıt kanaat geçinebildiğini söyledi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun