birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 20.10.2019 08:16

İstiklal Marşı bahanesiyle homofobik ve gerici saldırı: ‘İslami camia olarak ilk kez üstünlüğü aldık’

BOUN LGBTİ Çalışmaları Kulübü, İslamcı Anadolu Gençlik Derneği tarafından hedef gösterildi. Derneğin, Whatsapp grubunda, “Cinsiyetsiz tuvalet gibi ahlaksızlıkları meşruiyet kazanacaktır. İslami camia olarak psikolojik üstünlüğü aldık” dendiği görüldü

İstiklal Marşı bahanesiyle homofobik ve gerici saldırı: ‘İslami camia olarak ilk kez üstünlüğü aldık’

EKİN AKYAZ ekinakyaz@birgun.net

Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) LGBTİ Çalışmaları Kulübü hedef gösteriliyor. AKP’ye yakın basının da ‘skandal’ ve ‘rezalet’ diye verdiği İstiklal Marşı’nın sözleri ile mizah yapılmasına, tepki adı altında yürütülen homofobik saldırıların arka planı ortaya çıktı. Uzun bir süredir topluluğu kapattırmaya çalışan İslamcı Anadolu Gençlik Derneği’nin Whatsapp yazışmaları meselenin ‘İstiklal Marşı’ olmadığını gözler önüne seriyor.

Yazışmalarda “Aman tepki ortaya koyarken, eleştirileri doğrudan İstiklal Marşı üzerinden yapmayalım, Bizim çizgimiz zaten bunların ahlaksız olduğu ve göz yumulmasının büyük utanç olduğu yönündedir. Yoksa cinsiyetsiz tuvalet gibi ahlaksızlıkları meşruiyet kazanacaktır. Bu kulüp başından sonuna kadar gayri meşrudur. Reisi bekleyin önümüzdeki günlerde sizi bilgilendirecektir” benzeri ifadeler yer aldı.

‘REİS’İN TALİMATLARINA UYUN’

Başka bir yazışmada ise topluluk ahlaksız olmakla suçlandı. Gönderide, “Seneler sonra Boğaziçi’ndeki İslami camia olarak ilk kez psikolojik üstünlüğü aldık. Bunu kaybetmemiz gerek, Küffara geçit vermeyeceğiz. Ne olursa olsun iman varsa imkân da vardır diyeceğiz” ifadeleri yer aldı. “Allah razı olsun reis, bu süreçte, bu gruptaki arkadaşların ve emekleri ve kenetlenmesi çok iyiydi. Bu konuda reisten gelen talimat ne olursa olsun lütfen uyun” dendi. Yazışmalarda ayrıca akıllara durgunluk veren ‘Cuma Hutbelerinde’ bu konuyu söyletme teklifi de yer aldı.

TARİKAT BENZERİ YAPILAR

İsmini hedef gösterilmemeleri için saklı tuttuğumuz Boğaziçili öğrenciler ise BirGün’e yaptığı açıklamada, “Üniversite’de dışardan emir alan bir tarikat benzeri yapılanmalar var. Hedef alanlar da dışarıdan aldıkları talimatlarla hareket ediyor. 1 ay önce atılmış bir e-posta, çok uygun bir zamanlamayla kamuoyunun dikkatini yapılanlardan uzaklaştırmak için, LGBTİ+lar hedef gösterilmek adına kullanıldı. Arkadaşlarımız sosyal medyada açık hedef haline getirildi. Kulüp bilgileri, etkinlikler engellenmeye çalışıldı. Ve can güvenliğimiz risk altına alındı. Kimsenin güvende hissetmediği şu dönemde okul da arkamızda durmuyor” ifadelerine yer verdi.

Doğrudan bir öğrencinin ismi ve fotoğrafları ile hedef gösterilerek, AKP’ye yakın basın tarafından yapılan ‘Üniversitenin LGBT Kulübü üyesi bir öğrencinin içinde başörtülü kadın öğrencilerin de olduğu kadınlar tuvaletini kullandığı ortaya çıktı’ haberlerinin ise yalan olduğu ifade edildi. Bahsedilen tuvaletinse ‘cinsiyetsiz tuvalet’ olduğu ortaya çıktı. Öğrenciler hedef gösterilen arkadaşları için endişelendiklerini söyleyerek “Boğaziçi artık kendi etik ilkelerini bile kabul etmeyen ve öğrencilerinin hedef gösterilmesine dahi asla ses çıkarmayan hatta can güvenliklerinin tehlikeye girdiğini bilmesine rağmen bu konuya dair herhangi bir adım atmayı reddeden bir üniversitedir” şeklinde konuştu.

LAİK DÜZENDEN RAHATSIZLAR

Konuya ilişkin konuştuğumuz CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen Gökçe ise, “Biliyoruz ki öğrencileri hedef gösterenlerin İstiklal Marşı’mıza dair hassasiyetleri yok. Laik düzenden bir rahatsızlıkları var. Boğaziçili öğrencilerin şahsında aslında laik ve özgürlükçü tüm yapılar hedef alınıyor. Milli değerler bahane edilerek LGBT+ öğrencilerin isim ve fotoğraflarıyla hedef gösterilmesini kınıyorum” dedi.

***

‘Lezbiyen olmasın diye’ çocuğunu Boğaziçi’nden aldı

AKP’li Aydın Binboğa, kızını Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kaydını ‘lezbiyen olmasından korktuğu için’ dondurduğunu açıkladı. Dekanlığa şikâyette bulunan Binboğa, “Dekanlığa gittim. Haddinizi bilin. Kızımı okuldan alırım 1 senesini kaybeder gerekirse ama bu okulda okutmam” dediğini belirtti. Dekanlığın “Onlara karışamayız” yanıtını verdiğini belirten Binboğa, “Daha henüz 19 yaşında. Onlarla mücadele edecek durumda değil. Sınıfında o kadar çok lez varmış ki orada gördüm. Erkek olsaydı almazdım ama kız çocuğu orada harcanıyor maalesef” diyerek kızının okuldaki kaydını dondurduğunu açıkladı. “Bir yandan üzülüyorum orayı onlara bırakıyoruz diye ama o şerefsizlerin de bin tane tuzağı vardır” diye gelen kullanıcı yorumlarına cevap veren AKP’li siyasetçi Binboğa, “Kızım mutlu o yüzden çok da önemsemiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız