birgün

9° HAFİF YAĞMUR

EĞİTİM 14.02.2020 00:47

İstismarcı öğretmenin İstanbul’a atanmasına KESK’ten tepki

İstismarcı öğretmenin İstanbul’a atanmasına KESK’ten tepki

Miray Mert

KESK İstanbul Şubeleri Platformu, Şırnak’ta Cizre Merkez Anadolu Lisesi’nde 30’dan fazla öğrencisini cinsel istismara maruz bırakan Müdür Yardımcısı Burak Ercan’ın İstanbul’a atanmasını protesto etmek amacıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi. KESK, tecavüz ve istismarda bulunan öğretmenin derhal görevden alınması ve bakanlığın adli süreçlerde çocuklar lehine taraf olması gerektiğini bildirdi.

Ercan’ın İstanbul’da hangi okulda olduğunun bilgisi olmadığını belirten KESK’liler, yapılması gerekenin derhal bu şahsın görevden alınması olduğunu ifade etti.

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu şunları söyledi: “Siyasi iktidar çocuk istismarlarını besleyen politikalar üretmek ve KHK’ler ile çocuk derneklerini kapatmak, yargı paketleri çıkarmak yerine, çocukların güven içinde kendi tercihlerini yapabilecekleri bir geleceğe kavuşmalarını sağlayacak bir ortamı tesis etmek için politikalar üretmelidir. Çocuğa yönelik cinsel saldırı, istismar vb. konularda veriler oluşturulmalı bu veriler kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Çocukların birer birey olduğu unutulmamalı bu konuda toplumda zihniyet değişikliği yaratacak faaliyetlerde bulunmakla beraber toplumsal cinsiyet eşitsizliğini giderme yönünde etkili ve kalıcı politikalar üretilmelidir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız