birgün

13° PARÇALI BULUTLU

İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı: Devlet TV’sindeki program kabul edilemez

Türkiye Adalet Bakanlığı yetkilileri ve İsveç Adalet Bakanlığı yetkililerinin daha önce iadeleri talep edilen 7 kişi hakkındaki heyetler arası görüşmelerinin yapıldığı gün, İsveç’in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

GÜNCEL 05.10.2022 17:13
İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı: Devlet TV’sindeki program kabul edilemez
Abone Ol google-news

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström’ün, devlet televizyonunda Türkiye ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaretamiz içerikler sunan program nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirildi.

Herrström’e, Erdoğan ve Türkiye'ye yönelik hadsiz ve çirkin ifade ve görüntülerin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

İKİ ÜLKE İADE GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİ

İsveç Büyükelçisi’nin Dışişleri’ne çağrıldığı bugün, Adalet Bakanlığı yetkilileri ve İsveç Adalet Bakanlığı heyeti, 7 kişinin iadesi için görüşme gerçekleştiriyordu.

Alınan bilgiye göre Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'nun Madrid'deki zirvesinde 28 Haziran'da imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma toplantıları kapsamında Adalet Bakanlığı ile İsveç Adalet Bakanlığı heyetleri Ankara'da bir araya geldi.

Adalet Bakanlığı heyetine Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Kasım Çiçek'in başkanlık ettiği toplantı yaklaşık 7 saat sürdü.

Toplantıda Adalet Bakanlığı yetkilileri, İsveç'ten iadesi talep edilen PKK ve FETÖ mensuplarına ilişkin iade dosyalarını gündeme getirdi ve bu kişilerin Türkiye'ye iade istemini yineledi.

Derdest iade talepleri arasında FETÖ'den haklarında soruşturma olan Harun Tokak, Yılmaz Aytan, Murat Çetiner, Alperen Melikhan Doğan, Bülent Keneş, Orhen Er ve Harun Ayvaz'ın bulunduğu öğrenildi.

Ayrıca yetkililer, iade talepleri daha önce reddedilen PKK mensubu isimler hakkındaki talepleri de yeniden gündeme getirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol