birgün

27° AÇIK

İtalya’da 43 kişinin ölümüne neden olan köprü, 2 yıl sonra yeniden açılıyor

İtalya’da 2018 yılında ihmaller sonucu çöken ve 43 kişinin ölümüne neden olan Morandi Köprüsü, bu akşam yeniden açılıyor.

AVRUPA 03.08.2020 20:38
İtalya’da 43 kişinin ölümüne neden olan köprü, 2 yıl sonra yeniden açılıyor
Abone Ol google-news

İtalya’nın Cenova kentindeki Morandi köprüsü 2018 yılında aşırı yağışlar sonrası ihmal nedeniyle çökmüş, olayda 43 kişi hayatını kaybetmişti.

Olay, ülkede yaşanan en büyük felaketler biri olarak tarihe geçmişti. Felaketin üstünden geçen 2 yılın ardından inşası tamamlanan köprü bu akşam yeniden hizmete açılıyor.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, bugün öğlen saatlerinde yeni köprüden geçen ilk isim oldu. Yeni köprünün açılışına çok sayıda üst düzey İtalyan yetkili ile Başbakan Giuseppe Conte’nin katılacak. Köprüde hayatını kaybedenlerin yakınları ise açılış törenine katılmayacağını belirtti.

Öte yandan Kuzey İtalya'yı Fransa'ya bağlayan A10 Otoyolu üzerinde bulunan Morandi köprüsü Cenova'da kritik bir yapı konumunda bulunuyor.

İHMAL NEDENİYLE YIKILMIŞTI

1967'de inşa edilen ve proje sahibi Morandi'nin adıyla anılan Polcevara Viyadük'ü yapıldığı günden itibaren eleştiri ve endişe kaynağı olmuştu. Polcevara akarsuyunun üzerinden geçen viyadük hakkında Cenova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü Antonio Brencich Temmuz 2016'da verdiği bir ropörtajda, köprünün ayaklarında daha 80'li yıllarda öngörülenin üzerinde kayma olduğunu, tehlike arz ettiği ve onarımı için kısmen ya da tamamen kapatılması gerektiğini belirtmişti.

Milano - Cenova - Fransa otoyolunu bağlayan Morandi Köprüsü, geçtiğimiz yıl 14 Ağustos’ta çökmüş, yaklaşık 30 araba ve 3 kamyon, 45 metre yükseklikten düşmüştü. Faciada ölüm ve yaralanmaların yanı sıra, yaklaşık 600 kişi de kaza nedeniyle evsiz kalmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol