birgün

5° PARÇALI BULUTLU

SPOR 20.01.2021 14:30

İtalya’da ilginç olay: Roma, 1 oyuncu fazla değiştirdi

İtalya Kupası maçında Roma, Spezia karşısında 6 oyuncu değişikliği yaptı. Uzatmalara giden maçı 4-2 kaybetse de kurallara aykırı şekilde 1 fazla değişiklik yapan Roma’nın hükmen mağlup sayılması ve müsabakanın 3-0’lık skorla konuk ekip lehine tescillenmesi bekleniyor.

İtalya’da ilginç olay: Roma, 1 oyuncu fazla değiştirdi

İtalya Kupası'nda Roma ile Spezia'yı Roma Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya getiren maçta ilginç bir olay yaşandı.

Uzatmaya giden karşılaşmanın 95’inci dakikasında Roma’nın defans oyuncusu Mancini ile kalecisi Pau Lopez'in kırmızı kart görmesiyle takımın 9 kişi kalmasının ardından, Cristante’nin yerine yedek kaleci Fuzato oyuna girerken, Pedro’nun yerine de Ibanez değişikliği yapıldı.

Ancak 69’uncu dakikada 2, 85’inci ve 91’inci dakikalarda 1’er kez olmak üzere toplamda 4 değişiklik gerçekleştiren sarı kırmızılı takım, bu 2 hamleyle birlikte toplamda 6 oyuncu değişikliğine ulaştı.

Yaşanan bu durum, maçın sona ermesine engel olmadı. Normal süresi 2-2 biten maç, uzatmalarda 9 kişi kalan rakibi fazla oyuncu değiştirdikten sonra 2 gol bulan Spezia’nın 4-2 üstünlüğüyle tamamlandı.

Maç bittikten sonra ise ülkenin spor basınında konunun yankıları büyük oldu. Medya organları ve futbolseverler, Roma kulübünün ‘büyük skandala imza attığı’ konusunda görüş birliğine vardı.

İTALYA KUPASI’NDA EKSTRA DEĞİŞİKLİK YOK

Roma’nın bu hata nedeniyle 3-0 hükmen mağlup sayılması bekleniyor.

FIFA, 5 oyuncu değişikliğine onay verirken aldığı kararda, normal sürelerde 5'ten az oyuncu değişikliği yapıldıysa, uzatmalarda 1 oyuncu değişikliği hakkını ülke federasyonlarına tanıyor ancak İtalya Kupası'nda bu kuralın geçerli olmadığı çıkarılan yönetmelikle duyurulmuştu.

Roma kulübü, geçen yıl da 23 yaşındaki Amadou Diawara’yı 22 yaş statüsünde göstererek 0-0 berabere kaldığı Verona maçında 3-0 hükmen mağlup sayılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol